Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Občina Bovec je v mesecu maju s podpisom partnerske pogodbe postala eden od sedmih partnerjev v projektu prenosa dobre prakse Občine Idrija MESTNA DNEVNA SOBA po evropskem programu URBACT pod okriljem IPoP- Inštituta za politike prostora.
Občina Bovec je za lokalno koordinatorko določila Natašo Bartol, ki je tudi pobudnica tega projekta, ter Jožico Kavs, strokovno sodelavko za družbene dejavnosti Občine Bovec, za kontaktno osebo za Občino Bovec. Pod okriljem nacionalne strokovnjakinje Tine Lisac in Inštituta za politiko prostora IPoP, je Nataša Bartol, lokalna koordinatorka, organizirala uvodno srečanje oz. predstavitev prenosa dobre prakse v petek, 9.7.2021 v Stergulčevi hiši v Bovcu.
Na uvodno srečanje so bili povabljeni Društvo od ovce do izdelka, Društvo upokojencev Bovec, območni Karitas, ravnateljica OŠ Bovec, PRC Tolmin, območni Rdeči križ ter člani odbora za negospodarstvo oz. družbene dejavnosti. Tina Lisac, nacionalna strokovnjakinja, je predstavila idrijsko dobro prakso in potek prenosa dobre prakse, Nataša Bartol, lokalna koordinatorka pa demografsko sliko Občine Bovec.
Po predstavitvah je župan Občine Bovec Valter Mlekuž nagovoril prisotne ter aktivno sodeloval v diskusiji, ki je sledila predstavitvam, in izrazil podporo projektu. Je pa izrazil razočaranje, da tako pomembni projekti ne vključujejo zaposlitve vsaj ene osebe, čeprav morda za polovični delovni čas, ki bi koordinirala in povezovala sodelujoče in bila za to tudi plačana. Mlekuž je udeležencem predstavil še projekte, ki jih ima Občina Bovec v izvajanju ali tik pred začetkom izvajanja, pri čemer se je obregnil tudi ob težave, na katere Občina naleti ob izvajanju projektov in pri tem izpostavil primer, ko je Občina naredila čisto vse za izgradnjo Doma za starejše občane, sooča pa se s težavo pridobitve upravljavca. To je, tako Mlekuž, nesprejemljivo, če vemo da so javni zavodi, ki upravljajo Domove starejših občanov sofinancirani s strani države, izgradnjo bovškega Doma starejših občanov pa financira prav država. Dodal je še, da sam prostor za delovanje MESTNE DNEVNE SOBE BOVEC, ne sme biti težava, pravzaprav pa bi ga lahko namenili tudi v novem Domu za ostarele.
Za projekt prenosa dobre prakse Občine Idrija MESTNA DNEVNA SOBA je Nadzorni odbor programa URBACT 9. marca 2021 odobril testiranje petih nacionalnih pobud za prenos dobre prakse po Evropi. Cilj nacionalne pobude je prenesti dobro prakso, ki je bila prenesena, prilagojena ali razvita v okviru prenosnega omrežja programa URBACT III, v mesta, ki še niso sodelovala v programu URBACT, na nacionalni ravni in v nacionalnih jezikih.
Teh pet pobud bo aktivnosti začelo junija 2021 in končalo decembra 2022. Pobude bodo vodile nacionalne točke programa URBACT. Cilj razpisa IPoPa je bil identificirati 5 mest, ki jih zanima prenos, prilagajanje in izvajanje prakse Platforma za NVO v njihovih lokalnih okoljih od junija 2021 do decembra 2022.
Izbranih mest je 6, in sicer Bovec, Bohinj, Ormož, Podlehnik, Radenci in Razkrižje, ta pa so se zavezala, da bodo določila koordinatorja projekta, ki bo spremljal predvidene aktivnosti, ustanovila lokalno skupino (skupino lokalnih deležnikov), kar bo omogočilo prenos, prilagajanje in izvajanje dobre prakse, sodelovanje in organizacijo sestankov ter povezovanje s prenosnim mestom, nacionalno URBACT točko in drugimi zainteresiranimi. Kot rečeno, je lokalna koordinatorka za Bovško Nataša Bartol.
Izbrana mesta bodo koristila metodo URBACT za oblikovanje celostnih in participativnih politik, vključno z aktivnostmi izmenjave in učenja, strokovnim znanjem, usposabljanji in podporo.
V prihodnjih mesecih bo nacionalna strokovnjakinja pripravila študijo prenosljivosti dobre prakse, ki bo osnova za pripravo načrta prenosa ter načrtovanje aktivnosti. Že oktobra pa bo sledilo drugo srečanje oziroma študijski obisk vseh partnerjev prav v Bovcu.
Sodelujoči v diskusiji prepoznavajo idejo kot dobrodošlo in potrebno za lokalno skupnost, prav tako so izrazili pripravljenost za sodelovanje in izpostavili nekaj izzivov. Diskusiji je sledil še ogled dobrih praks v Bovcu (Buncova hiša) ter ogled TIC-a, ki bi bil primeren prostor za Mestno dnevno sobo.
Nataša Bartol, lokalna koordinatorka, pa je uvodno srečanje zaključila z besedami:
»Naša dolina je ena najlepših dolin na svetu, ki jo je ustvarila narava, ima pestro in bogato zgodovino, ki jo je ustvarjal človek, a na stičišču treh kulturnih prostorov je naša dolžnost, da ohranjamo in gojimo svojo slovensko identiteto in bogato kulturo v sožitju z vsemi GENERACIJAMI in okoljem.«
Pripravil in foto: MILAN ŠTULC