Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Participativni proračun je sistem razporejanja dela proračunskega denarja tako, da pri odločanju o njegovi porabi neposredno sodelujejo občani občine. Na ta način je občanom omogočeno, da sami predlagajo projekte ter odločijo, kateri projekti so zanje pomembni in bi prispevali k izboljšanju kakovosti bivanja v občini.
NAMEN IN CILJI PARTICIPATIVNEGA PRORAČUNA
Namen participativnega proračuna je občane občine Bovec vključiti v proces odločanja pri razporejanju dela proračunskega denarja, pridobiti projektne predloge po meri občanov, izboljšati učinkovitost porabe skupnih sredstev, krepiti participacijo v domačem okolju ter hkrati izboljšati kakovost življenja v občini.
Cilj javnega poziva za oddajo projektnih predlogov občanov občine Bovec za leto 2025 je pridobiti projektne predloge za celotno občino, ki bodo nato podani na glasovanje. Predlagani projekti z največ glasovi (do zapolnitve sredstev) bodo umeščeni v proračun za izvedbo do konca tekočega proračunskega leta.
VIŠINA SREDSTEV
V proračunu Občine Bovec je v letu 2025 za participativni proračun namenjenih 78.000 EUR.
ROK IN NAČIN ODDAJE PROJEKTNIH PREDLOGOV
Rok za oddajo projektnih predlogov je 7. 4. 2025.
Občani lahko projektne predloge oddajo na obrazcu za oddajo projektnih predlogov na enega izmed naslednjih načinov:
Obrazec za oddajo projektnega predloga je dostopen na spletni strani Občine Bovec https://obcina.bovec.si/ in v sprejemni pisarni na sedežu Občine Bovec v času uradnih ur. Prav tako prejme vsako gospodinjstvo v občini obrazec za oddajo projektnih predlogov tudi po pošti. V primeru oddaje projektnega predloga na tiskanem obrazcu bo predlog v aplikacijo vnesla občinska uprava.
Vse v roku prejete projektne predloge bo evidentirala občinska uprava. Projektni predlogi, posredovani po izteku zgoraj navedenega roka, ne bodo obravnavani.
UPRAVIČENCI ZA ODDAJO PROJEKTNIH PREDLOGOV
Projektne predloge lahko odda vsak občan ali občanka s stalnim prebivališčem v občini Bovec, ki je na dan oddaje predloga dopolnil/a 15 let ali več.
Projektne predloge lahko odda tudi skupina občanov oziroma občank.
POGOJI ZA KANDIDIRANJE NA JAVNEM POZIVU
Predlagani projekt mora izpolnjevati naslednje pogoje:
Vse pravočasno oddane projektne predloge bo v prvi fazi pregledala občinska uprava in preverila njihovo skladnost z navedenimi pogoji. V kolikor bodo podani projektni predlogi izpolnjevali z javnim razpisom določene pogoje, se bodo uvrstili v nadaljnji postopek preverjanja izvedljivosti projektnega predloga. Iz postopka bodo izločeni tisti predlogi, ki pogojev ne bodo izpolnjevali.
Projektni predlogi, za katere bo ugotovljena skladnost s pogoji, bodo v drugi fazi analizirani z vidika izvedljivosti, še posebej preverjeni bodo časovni, ekonomski oz. finančni, zakonodajni in zemljiško-knjižni vidik predlaganega projekta.
Preverjanje skladnosti in izvedljivosti projektnih predlogov ter njihovo morebitno usklajevanje s predlagatelji bo potekalo od 8. 4. 2025 do predvidoma 21. 4. 2025.
Poročilo občinske uprave o primernosti posameznih projektov bo predano strokovni komisiji v dokončno presojo. Slednja bo pripravila ter potrdila seznam skladnih in izvedljivih predlogov za glasovanje.
GLASOVANJE
Po potrditvi seznama skladnih in izvedljivih predlogov bodo občani občine Bovec po pošti prejeli vabilo h glasovanju. Vabilo, v katerem bodo navedena natančnejša navodila za glasovanje, bo vsebovalo tudi seznam projektnih predlogov. Tako vabilo kot seznam projektnih predlogov bosta objavljena na spletni strani Občine Bovec.
O čem se glasuje?
Glasuje se o projektnih predlogih, ki bodo ustrezali pogojem za upravičenost projektov in bodo skladno s tem uvrščeni na seznam za glasovanje.
Kdo lahko glasuje?
Vsak občan ali občanka, ki ima prijavljeno stalno prebivališče v občini Bovec in je na prvi dan glasovanja dopolnil/a 15 let ali več.
Kdaj bo potekalo glasovanje?
Glasovanje o projektnih predlogih bo potekalo od 3. 5. 2025 do 10. 5. 2025.
Kako oddati svoj glas?
Svoj glas za projektni predlog lahko vsak upravičenec odda:
Pri glasovanju v spletni aplikaciji bo treba vnesti kodo, ki jo bodo upravičenci prejeli po pošti v vabilu za glasovanje. Kodo bo potrebno vnesti tudi na glasovnico, oddano na sedežu občine.
Vsak upravičenec lahko pri glasovanju odda en glas.
Uradni rezultati glasovanja bodo objavljeni v spletni aplikaciji na spletni strani Občine Bovec.
V katerem primeru glasovanje ne bo izvedeno?
V primeru, da bo na seznamu projektov, potrjenih za glasovanje, uvrščenih manj projektnih predlogov, kot jih je mogoče financirati glede na razpoložljiva sredstva, se glasovanja ne bo izvedlo in bodo na seznam za izvedbo uvrščeni vsi sprejeti projektni predlogi, ki ustrezajo postavljenim pogojem.
UMESTITEV IZGLASOVANIH IN IZBRANIH PROJEKTOV V PRORAČUN
Po izvedbi glasovanja in pridobitvi uradnih rezultatov strokovna komisija razvrsti izglasovane projektne predloge glede na število prejetih glasov tako, da si sledijo od tistega z največ prejetimi glasovi do tistega z najmanj prejetimi glasovi, ter jih potrdi kot izbrane glede na razpoložljiva sredstva.
Če imata dva ali več projektnih predlogov enako število glasov in obeh oziroma vseh ni mogoče potrditi za izvedbo, o tem, kateri projektni predlog bo izveden, odloči strokovna komisija.
Projektnih predlogov strokovna komisija med seboj ne sme kombinirati na način, da bi spremenila vrstni red izglasovanih projektnih predlogov z namenom, da bi se lahko izvedlo večje število projektnih predlogov oziroma da bi zagotovila izvedbo projektnega predloga, ki ni dobil zadostnega števila glasov glede na druge projektne predloge.
Razdelitev preostanka sredstev je v pristojnosti strokovne komisije, ki mora pri tem upoštevati vrstni red izglasovanih projektnih predlogov.
Strokovna komisija pripravi predlog projektov za uvrstitev v proračun Občine Bovec najkasneje v 30-ih dneh po končanem glasovanju. Predlog projektov za uvrstitev v proračun strokovna komisija posreduje občinski upravi.
Župan na spletni strani Občine Bovec objavi končni izbor projektov, ki se bodo izvedli.