Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Na začetku letošnjega aprila je v mali sejni sobi Stergulčeve hiše v Bovcu zaživela BUŠKA IZBA – Mestna dnevna soba Bovec. Namenjena pa je druženju, medgeneracijskemu sodelovanju, izobraževanju, dediščini in dobremu počutju. Občina Bovec je partner v projektu prenosa dobre prakse Mestne dnevne sobe in je del mreže, znotraj kater se prenašajo dobre prakse nekaterih evropskih in slovenskih mest.
Za koordinatorko projekta je Občina Bovec imenovala Natašo Bartol, ki je med drugimi aktivnostmi s pomočjo in imenom KUD-a Golobar v začetku letošnjega maja podala vlogo na Javni razpis za izbor javnih kulturnih projektov na področju nesnovne dediščine, ki ga je objavilo Ministrstvo za kulturo, projekte, namenjene kulturi, pa bo v letu 2022 Republika Slovenija sofinancirala iz proračuna.
Vloga oziroma projekt vsebuje štiri faze: pripovedovanje lokalnih zgodb v narečju, digitalna oprema Etnološko tematske poti, didaktična publikacija, ki jo bo pripravila dr. Barbara Ivančič Kutin, in medgeneracijsko sodelovanje z bovškim narečjem. Projekt mora biti izveden do 31. 12. 2022.
Ministrstvo za kulturo je v postopku ocenjevanja vloge ugotovilo, da je projekt, poimenovan BUŠKA IZBA- PRIPOVEDOVANJE IN BOVŠKO NAREČJE, primeren in za izvedbo odobrilo 7.500,00 €. V odločbi so med drugim zapisali:
»Projekt ima ustrezno strokovno podlago (specialistka za narečje dr. Barbara Ivančič Kutin), je realno ovrednoten in se bo izvajal v posebnem namenskem prostoru Buški izbi in na Etnološko tematski poti. Varovanje in živost bovškega narečja želijo približati različnim ciljnim skupinam. Zato projekt vključuje poleg pripovedovanja lokalnih zgodb še digitalno opremo Etnološke tematske poti, QR kodo za publikacijo, pripravo in tisk didaktične publikacije ter organizacijo medgeneracijskega sodelovanja. Ker bovški govor postopoma izginja, je velikega pomena prenašanje znanj starejših prebivalcev na bodoče generacije. Z načrtovanimi aktivnostmi projekta želijo varovati bovško narečje in ohranjati njegovo živost.«
BUŠKA IZBA sledi vsebinam, ki so druženje, izobraževanje, prenos dediščine, medgeneracijsko sodelovanje in dobro počutje, zato omenjeni projekt v popolnosti sovpada s sklopom vsebin BUŠKE IZBE.
Prva delavnica v sklopu projekta BOVŠKO NAREČJE IN PRIPOVEDNO IZROČILO z dr. Barbaro Ivančič Kutin se bo odvijala že jutri, v petek, 26. 8. 2022, ob 18.00.
V predstavitvi bomo izvedeli, kaj vse sodi k pripovednemu izročilu, temu kulturnemu bogastvu, v katerih virih ga lahko najdemo in kako lahko sami prispevamo k ohranjanju. Sledila bo kratka delavnica o zapisovanju bovškega govora. Predstavljeni bodo načini zapisovanja v narečju in nekaj preprostih pravil in navodil, kako se tega lotiti.
»Samo domači lokalni prebivalci lahko in smo dolžni ohranjati svoje izročilo, ki smo ga in ga še prejemamo od svojih prednikov. Ker pa se ves čas življenja učimo, je vedno pravi čas za proučevanje in učenje svojega izročila, saj se bo le na tak način ohranil za nadaljnje rodove. Te odgovornosti pa ne smemo nikakor prepustiti naključju,« ob povabilu na udeležbo pove koordinatorko projekta Nataša Bartol.
Po zapisu NATAŠE BARTOL pripravil MILAN ŠTULC
Foto: MILAN ŠTULC