Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Občina Bovec je storila pomemben korak k energetski samozadostnosti in trajnostni prihodnosti, saj je na centralni čistilni napravi Bovec namestila novo sončno elektrarno. Ta investicija bo bistveno zmanjšala odvisnost od zunanjih virov energije in pripomogla k zmanjšanju stroškov energije, uporabljene za delovanje centralne ČN Bovec. Na strehi čistilne naprave v Bovcu je nameščenih 133 sončnih panelov s skupno zmogljivostjo 55,86 kW, ki bodo letno proizvedli približno 65,91 MWh električne energije. To je največja možna zmogljivost, ki jo je bilo mogoče namestiti na obstoječi funkcionalni strešni površini. Kar 77 % proizvedene energije, približno 50,49 MWh, bo neposredno porabljene na lokaciji, preostanek pa bo mogoče prodati dobavitelju električne energije ali viške energije uporabiti za drugačne namene. Nova sončna elektrarna bo tako pokrila približno 40 % letnih potreb po energiji ČN Bovec in s tem pomembno pripomogla k večji energetski avtonomiji.
Projekt je rezultat uspešnega sodelovanja med Komunalo Tolmin kot upravljavcem čistilne naprave in Občino Bovec, ki sta združila moči za izvedbo te pomembne investicije.
»Ta korak ne prinaša le finančnih prihrankov, temveč tudi dolgoročne koristi za okolje in lokalno skupnost. Dodatno spodbudo za izvedbo projekta je predstavljala tudi delna subvencija investicije, ki jo bo občina Bovec prejela s strani družbe BORZEN. Ta finančna podpora bo pospešila povračilo investicije, ki se bo po trenutnih ocenah povrnila v manj kot šestih letih. V primeru podražitve električne energije oziroma omrežnine, kar je napovedano že v letu 2024, pa bo povračilna doba investicije še krajša. Po tem obdobju bo ČN Bovec začela ustvarjati še večje prihranke, ki izhajajo iz nižjih stroškov za električno energijo, kar bo omogočilo boljšo razporeditev sredstev za druge potrebe lokalne skupnosti,« je ob tem povedal župan Občine Bovec Valter Mlekuž.
Izgradnja sončne elektrarne je bila zaupana slovenskemu podjetju REŠENO d.o.o, sončne panele za projekt pa je dobavilo slovensko podjetje BISOL, največji evropski proizvajalec sončnih panelov, ki je znan po visokokakovostnih proizvodih. Namestitev teh panelov na čistilni napravi Bovec ni bila le okoljsko odgovorna, temveč tudi finančno premišljena odločitev, ki bo omogočila dolgo življenjsko dobo naprave ter prinašala največje prihranke.
»Partnerja v projektu, Komunala Tolmin in občina Bovec že razdelujeta nadaljnjo zamisel, da bi višek energije iz sončne elektrarne, namesto da jo prodajajo distributerju po nizki ceni, uporabili za polnjenje lastnih električnih vozil. To bi še dodatno zmanjšalo stroške in prispevalo k zmanjšanju emisij, kar bi Bovec naredilo še bolj okolju prijazen kraj. Lahko pa z gotovostjo trdim, da s to investicijo Občina Bovec postavlja zgled vsem slovenskim skupnostim, kako z odgovornimi naložbami v obnovljive vire energije zmanjševati lastne stroške ter prispevati k varovanju okolja,« pa ob zaključku del pove direktor Komunale Tolmin Mitja Constantini.