Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Tabor se je pričel včeraj, 21. 7., s tradicionalnim srečanjem odborov SDS pri letališču v Bovcu. Kot so poročali nekateri mediji, se je po grobih ocenah zbralo med 8000 in 10 000 udeležencev, iz vse Slovenije pa je v Bovec pripeljalo rekordnih 67 avtobusov, veliko osebnih vozil in kombijev. Med udeleženci je bilo seveda mogoče opaziti vidne člane stranke, z močnim aplavzom pa so pozdravili prihod prvaka stranke Janeza Janše. Na srečanju so pripravili tudi sproščujoče zabavne igre kot je vlečenje vrvi in skupinska hoja s smučmi, na stojnicah posameznih odborov pa je bila pestra ponudba območji, s katerih so posamezni odbori prihajali. Na odru so med drugimi spregovorili najprej domači poslanec in podpredsednik DZ RS Danijel Krivec, kot se za župana Občine spodobi, je zbrane nagovoril tudi župan Občine Bovec Valter Mlekuž, nagovoril jih je tudi bovški župnik i dekan Viljem Čušin, za vrhunec pa je poskrbel seveda prvak SDS Janez Janša.
Župan Občine Bovec Valter Mlekuž je vsem prisotnim zaželel dobrodošlico na Bovškem in prepričanje, da se številni radi vračajo že leta, tistim, ki so morda na Bovškem prvič, pa je zaželel veliko lepih doživetji pri odkrivanju naše prelepe bovške doline. Izrazil je tudi prepričanje, da jim bo na Bovškem zagotovo lepo. Seveda pa se je dotaknil tudi najbolj perečega problema bovškega turizma, nedelovanja kaninske žičnice. Poudaril je, da se Občina ves čas na vse načine trudi, da bi država prepoznala nujnost gradnje novega gorsko turističnega centra Kanin, saj Občina sama takega finančnega bremena zagotovo ni sposobna nositi:
»Letos mineva 55 let, odkar je človek stopil na luno, pri nas pa ostajamo zaviti v sanje o novem Kaninu in obljubah države. Začenjam tam, kjer sem lani, ko sem vas pozdravil, končal in sem dejal, da se bojim, da bom letos spet ugotavljal isto. In res je danes iz slovenskega turističnega gorskega bisera ostalo le še pogorišče. V upanju na rešitev sicer Občina Bovec še vedno izvaja najnujnejše vzdrževanje, vendar smo do danes poslušali le pravljice s strani države. Najprej, da je za Kanin že zagotovljen denar, potem o pripravi posebnega zakona, ki pa se je čez noč razblinil v prah in tudi zdaj, ko je na resornih ministrstvih že tri mesece resen predlog konzorcija z resnimi partnerji, se odlaša z različnimi izgovori. Če ne bomo kmalu dobili odgovorov, prosim tudi vas, da tudi vi zastavljate v Državnem zboru poslanska vprašanja o prihodnosti Kanina. Če se ne bo premaknilo, pa bo očitno treba počakati na drugo vlado,« je med drugim povedal župan Valter Mlekuž.
Ob robu srečanja je Mlekuž podal tudi izjavo za italijanski RAI, zanimal pa jih je predvsem turistični utrip Bovškega in dogajanje s Kaninom. Tudi njim je župan v izjavi povedal, da bi si želel tako Vlado, kakršna je v Furlaniji Julijski Krajini, kjer je dežela na podlagi pravilnih odločitev Vlade v zadnjih 20 letih samo v smučišče Sella Nevea investirala več kot 80 milijonov evrov, saj so verjeli v obljube s strani Slovenije o gradnji novega Kanina. Izpostavil je tudi odlično sodelovanje med Občino Bovec in čezmejnimi Občinami Trbiž, Kluže, Rezija in Čenta, pri tem pa izpostavil prav Rezijo, s katero si Občina Bovec prizadeva vzpostaviti konkretnejše sodelovanje na področju turizma. Ponovna povezava čezmejnega smučišča Kanin – Sella Nevea pa bi morala biti prioriteta, saj je izjemnega pomena za obe regiji tako na slovenski kot na italijanski strani in je tudi sestavni del Pisma o nameri o sistematičnem razvoju območji ob kaninskem pogorju na obeh straneh meje, ki so ga podpisali župani vse prej omenjenih Občin.
Tabor dr. Henrika Tume bo trajal do 3. avgusta, v tem času pa bodo za udeležence potekale različne aktivnosti. Včeraj je bilo organizirano romanje gornikov in Krščanskega foruma SDS v Trento, kjer je v cerkvi sv. Jožefa v vasi Soča potekala Skalaška sveta maša. Nedeljsko popoldne je bilo namenjeno mali šoli kajaka. V začetku prvega tedna tabora se bomo povzpeli na Javoršček (1557 m), ženski odbor pa pripravlja že tradicionalen družinski piknik. V nadaljevanju tedna pa se bodo družili na šoli kajaka, plezanju na balvanih v Trenti ter raziskovanju staroselcev pri nas. V petek, 26. julija, se bodo vzpeli do Koče na Doliču (2151 m) ter v soboto, 27. julija, tradicionalno osvojili najvišji slovenski vrh Triglav (2864 m). V drugem tednu njihovega druženja se bodo podali na pohod v neznano, kjer si bodo uredili tudi bivake. V sredo sledi izlet do izvira reke Soče ter naprej do Kekčeve domačije. V četrtek, 1. avgusta, bo sledil tradicionalen vzpon na Škrlatico (2740 m). Zaključek tabora bosta zaznamovala rafting v soboto ter vzpon na Svinjak (1653 m) v nedeljo.
FOTO: ROBERT FOJKAR