Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
V petek, 12. 7. 2024, je bila v večnamenski dvorani Hotela Alp slovesna prireditev ob 30. obletnici Poletne šole Bovec. Slovesnosti so se med drugimi udeležili župan Občine Bovec Valter Mlekuž in v. d. direktorja občinske uprave Cecilija Avsenik, ravnateljica OŠ Bovec Denise Šuler Rutar, strokovna direktorica Poletne šole Bovec prof. dr. Cristine Beretta in koordinatorka projekta mag. Katharina Grafenauer, prisotna pa sta bila tudi dolgoletni gonilni sili Poletne šole Bovec, prof. Vladimir Wakounig in njegova tesna sodelavka Andrea Wernig, ki je bila koordinatorka vse od leta 1994 do pred dvema letoma, ko je predala vajeti prej omenjenima novima gonilnima silama. Letošnje Poletna šola v Bovcu trajala od 7. do 21. julija 2024, glavna tema pa je letos ponovno čezmejna, in sicer v 30. jubilejnem letu obravnavajo predvsem kulturno razsežnost trajnosti s poudarkom na čezmejnih konceptih in praksah. V uvodnem nagovoru prof. mag. dr. Doris Hattenberger, vice rektorice izobraževanja Alpe Adria Univerze v Celovcu, je bilo poudarjeno, da je Bovško posebno pomembno območje in stičišče narodov.
»Bovško pa je tudi podporni steber Univerzi v Celovcu, da skupaj s sodelujočimi univerzami lahko pripravlja tako kakovostne izvedbe Poletne šole v Bovcu!«
K besedi so zato najprej povabili župana občine Bovec Valterja Mlekuža in se mu že v napovedi njegovega nagovora iskreno zahvalili za vsa leta podpore, ki jo Občina Bovec in on sama nudita Poletni šoli. Mlekuž je izrazil veselje, da je Poletna šola dosegla tako visok jubilej, posebej pa, da ga izjemno veseli, da sta se obletnice udeležila tudi prej omenjena dolgoletna voditelja:
»Kot župan sem zelo vesel in ponosen, da se radi vračate na Bovško. Bovčani smo zelo ponosni na našo dolino, na naše gore, na Sočo in neokrnjeno naravo. Verjamem, da se je tudi vam, ki ga že poznate, zarezala v srce, s tistimi, ki Bovško spoznavate prvič, pa bo zagotovo enako. Zadnjih 11 let prihajam na vaše dogodke kot župan, spremljal pa sem jo tudi že prej, tako da dobro poznam pomembnost Poletne šole. Že 30 let vas z veseljem sprejemamo in spremljamo v Bovcu, verjamem pa, da se bo ta lepa zgodba nadaljevala še naslednja desetletja. Želim vam prijetno bivanje pri nas, ob učenju pa si le privoščite tudi nekaj zabave. Predvsem pa, da bi se k nam vračali tudi izven Poletne šole, saj se zelo razveselim, ko me nekateri udeleženci iz prejšnjih let na trgu pobarajo in povedo, da so se vrnili, nekateri z družinami, ker jim je bilo pri nas tako lepo. Če se boste tudi vi vračali na Bovško, me kar pocukajte za rokav, če me srečate na ulicah Bovca. Iskrene čestitke ob 30. obletnici Poletne šole in pogumno naprej. Občina Bovec vam bo zagotovo tudi v prihodnjih letih stala ob strani, ne glede na to, kdo bo župan,« je svoj nagovor zaokrožil Mlekuž.
Namen Poletne šole, ki jo organizira Univerza v Celovcu v sodelovanju z univerzami v Kopru, Trstu, Vidmu, Ljubljani, na Reki in v Osijeku, je krepitev sodelovanja med sosednjimi regijami s spodbujanjem medsebojnega spoznavanja študentov in univerz na večnacionalnem območju. Letošnja glavna usmerjena tema želi prispevati k vlogi, ki jo ima kulturna trajnost v večjezičnem okolju, z izrecnim poudarkom na okoljski razsežnosti. Udeležencem želi zagotoviti jezikovno znanje in sposobnost spoprijemanja z velikimi izzivi, s katerimi se v obmejnem in večjezičnem prostoru soočamo vsakodnevno. To je v svojem nagovoru poudarila strokovna direktorica Poletne šole Bovec prof. dr. Cristine Beretta in nadaljevala:
»Tu smo zato, da proslavimo 30. obletnico Poletne šole, tu pa smo tudi zato, da proslavimo sedanjost in da nadaljujemo delo za prihodnost. Naš današnji moto je »Bovec kot mesto prihodnosti«. Sliši se nekoliko znanstvenofantastično, vendar ni. Bovško bi lahko poimenovali kot območje za prihodnost in pri tem mislim na našo glavno temo, kulturno razsežnost trajnosti s poudarkom na čezmejnih konceptih in praksah. Ko govorimo o trajnosti, se moramo vprašati tudi, kaj nas združuje. Kaj nas drži povezane. Tu smo zato, da poglabljamo čezmejno kulturnost, spoznavamo jezikovne in kulturne razlike in podobnosti. Pravzaprav se ne učimo samo različnih jezikov, temveč živimo večjezičnost. Govorimo, se pogovarjamo, mislimo in menim, da včasih tudi sanjamo v veliko jezikih. Zato lahko govorimo o Bovcu kot mestu prihodnosti, o prihodnosti, ki jo živimo že v sedanjosti.«
V nadaljevanju so se organizatorji vsem zaslužnim iskreno zahvalili za dolgoletno podporo ter jim podarili priložnostna darilca. Uživali so tudi ob glasbenih vložkih kvinteta »Manjana«.
Za udeležbo na Poletni šoli so lahko kandidirali študentje dodiplomskega, podiplomskega (Master) ali doktorskega študija katerekoli študijske smeri. Udeležuje se je 35 udeležencev, v okviru Poletne šole pa potekajo jezikovni tečaji italijanščine, slovenščine, nemščine, furlanščine in hrvaščine ter skupinske dejavnosti, strokovne delavnice povezane s temo šole in ekskurzije. Eno izmed ekskurzij pripravi in financira Občina Bovec, ki tudi sicer nudi vso logistiko za izvajanje pouka v prostorih Osnovne šole Bovec in v Stergulčevi hiši, gre pa za voden sprehod do trdnjave Kluže, ko si bodo letos predvidoma prvič lahko udeležili vodenega ogleda predora pod trdnjavo. Na dvorišču trdnjave Kluže bo pripravljena tudi skromna pogostitev z izključno domačimi prehrambnimi pridelki in izdelki, pri čemer seveda ne smejo manjkati čompe in skuta.