Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Prisotnih je bilo 7 svetnikov od 12, kar je zagotavljalo sklepčnost. Župan Občine Bovec Valter Mlekuž je OS seznanil, da je v dopoldanskem času prejel sporočilo Liste za Posočje, da se seje OS ne bodo udeležili. OS Občine Bovec je nato najprej potrdil dnevni red in z manjšima popravkoma Zapisnik 11. redne seje Občinskega sveta Občine Bovec. Nato so se z minuto molka poklonili pokojnemu Aleksandru Ohojaku, ki je bil dolgoletni svetnik OS Občine Bovec.
V drugi točki so svetniki in svetnice obravnavali in potrdili Zaključni račun proračuna Občine Bovec za leto 2023.
Predsednik Nadzornega odbora Občine Bovec Zmago Skobir je podal poročilo, da se je NS seznanil z Zaključnim računom in ni zaznal nepravilnosti. Podal je generalno opažanje, da bo v prihodnosti treba biti pazljiv, da odhodki ne bi presegali prihodkov.
V tretji točki je komandir PP Bovec Damjan Žagar podal Informacija o varnostnih razmerah in delu Policijske postaje Bovec na območju občine Bovec v letu 2023. Poročilo je zaključil z ugotovitvijo, da »iz podatkov za leto 2023 ugotavljamo, da so varnostne razmere na območju Občine Bovec ostale na približno enakem nivoju, razen na področju prometne varnosti, kjer se je stanje poslabšalo, saj smo obravnavali več prometnih nesreč, v katerih se je več oseb tudi hudo telesno poškodovalo. Kot pozitivno dejstvo izpostavljamo videonadzor, ki ga je Občina Bovec vzpostavila, kar nedvomno bistveno prispeva k zagotavljanju varnosti na vseh področjih dela.«
OS Občine Bovec se je s tem seznanil z Informacijo o varnostnih razmerah in delu Policijske postaje Bovec na območju občine Bovec v letu 2023, ob tem pa so se dotaknili še poškodovanj tujega imetja v zadnjem obdobju.
V četrti točki so svetniki in svetnice obravnavali Predlog za dokapitalizacijo družbe Sončni Kanin d. o. o., saj sklep lahko sprejme Občinski svet samostojno.
Finančno poročilo oziroma poročilo o poslovanju družbe Sončni Kanin sta podali Bruna Stojaković in Romina Stojakovič kot zunanji računovodski servis Biro F1. Po natančni razčlembi je končna ugotovitev, da ne gre za realni finančni primanjkljaj, ki bi nastal v zadnjih treh letih, temveč za knjigovodski primanjkljaj, ki je nastal zaradi napačnih knjigovodskih vknjižb in prenosov ob prehodu iz Javnega zavoda Sončni Kanin v Sončni Kanin d.o.o., družba pa ostaja dolžnik z zapadlimi terjatvami do dobaviteljev in upnikov.
Dejstvo je, da Nadzorni svet SK ni operativen, ker je bil v 2023 v prejšnji sestavi razpuščen in sta trenutno imenovana zgolj dva od petih predvidenih članov. Eden s strani Občine Bovec in predstavnik delavcev družbe Sončni Kanin, zato svoje funkcije ne more opravljati in torej ne more potrjevati zaključnega računa za 2023, zaradi česar tudi ne more predlagati pokrivanja izgube iz preteklih let. Dokapitalizacija je trenutno edina možnost, da družba Sončni Kanin ne gre v stečaj. Stanje na TRR družbe Sončni Kanin je pod 10.000 EUR. V kolikor bi Občina Bovec kot ustanoviteljica želela, da se dobavitelje poplača, bi morala sprejeti sklep o dokapitalizaciji. V primeru, da gre družba v stečaj, namreč sodišče imenuje stečajnega upravitelja in upnike poplačuje iz stečajne mase. Glede na to, da so osnovna sredstva stvarnega vložka amortizirana, Občina Bovec pa v poslovanje gospodarske družbe ne more posegati, bi to pomenilo, da bi večina dolga ostala nepoplačana.
OS Občine Bovec je prejel sklep, da Občinski svet Občine Bovec potrdi dokapitalizacijo družbe Sončni Kanin v višini 139.108,82 EUR z denarnimi sredstvi.
V peti točki Poročilo o delu Nadzornega odbora občine Bovec za leto 2023, v šesti točki Končno poročilo o opravljenem nadzoru: Gospodarjenja z gozdovi v lasti Občine Bovec v letu 2022 in sedmi točki Končno poročilo o opravljenem nadzoru: Prihodki od oddajanja premoženja Občine Bovec v najem v letu 2022, je poročilo podal Zmago Skobir, predsednik Nadzornega odbora Občine Bovec.
Nadzorni odbor je podal priporočila in predloge, kako iz tega naslova s primernim gospodarjenjem iz gozdov pridobiti še več sredstev in hkrati za izvajanje prodaje lesa izvajati dosleden nadzor.
Nadzorni odbor ugotavlja, da bi tudi z oddajanjem premoženja Občine Bovec v najem lahko pridobili več sredstev, saj so obstoječe pogodbe že zastarele in jih je treba posodobiti. Tudi v tem primeru je Nadzorni odbor podal priporočila in predloge.
OS Občine Bovec ugotavlja, da je poročilo Nadzornega odbora s predlogi in priporočili izjemno, zato vredno vseh pohval.
OS Občine Bovec se je z vsemi poročili in priporočili NO seznanil in poročila soglasno potrdil.
V osmi točki je OS obravnaval in sprejel Pravilnik o dopolnitvah Pravilnika o zavarovanju osebnih podatkov pri izvajanju videonadzora.
V deveti točki je bila OS predstavljena Analiza variant upravljanja športne dvorane, Kulturnega doma in drugih objektov v lasti Občine s poslovnim načrtom.
Podelitev koncesije je bila izločena kot neizvedljiva oblika upravljanja, zato so možne štiri variante upravljanja Športne dvorane Bovec oziroma tudi ostalih objektov:
• Varianta 1 - neposredno upravljanje s strani občinske uprave,
• Varianta 2 - režijski obrat,
• Varianta 3 - ustanovitev zavoda,
• Varianta 4 - pripojitev dejavnosti javnemu podjetju.
V prvih treh variantah gre za upravljanje vseh objektov, naštetih v prejšnjem poglavju, v zadnji – četrti varianti pa gre za pripojitev dejavnosti upravljanja zgolj športne dvorane.
SKLEP: OS Občine Bovec potrdi izvajanje dejavnosti v okviru javnega podjetja v 100% lasti Občine Bovec.
V deseti točki je OS obravnaval Pravilnik o financiranju programov na področju družbene dejavnosti iz proračuna Občine Bovec;
Cilji so:
- - s predpisom urediti področje sofinanciranja programov in projektov na področju družbenih dejavnosti iz proračuna Občine Bovec,
- - določitev jasnih in preglednih kriterijev za vrednotenje posameznih programov.
Mnenje Odbora za negospodarstvo in javne službe družbenih dejavnosti je, da je Predlog Pravilnika o sofinanciranju programov in projektov na področju družbenih dejavnosti iz proračuna Občine Bovec primeren za nadaljnjo obravnavo na seji Občinskega sveta Občine Bovec.
Odbor za negospodarstvo in javne službe družbenih dejavnosti predlaga Občinskemu svetu Občine Bovec, da predlog Pravilnika sprejme v predlagani obliki.
Župan Občine Bovec je v skladu s 73.a členom Poslovnika Občinskega sveta Občine Bovec seznanil javnost s predlogom Pravilnika o sofinanciranju programov in projektov na področju družbenih dejavnosti iz proračuna Občine Bovec na spletni strani Občine Bovec. Javnost je lahko predloge in pripombe podajala od 15. 2. 2024 do 16. 2. 2024. V tem času je prišlo eno vprašanje na omenjeni pravilnik, kar je bilo pošiljatelju pisno obrazloženo.
OS Občine Bovec je predlog Pravilnika s predlaganim popravkom soglasno potrdil
V enajsti točki so se svetniki seznanili s Strategijo za mlade v Občini Bovec 2024 – 2030, ki jo je predstavila Anja Bandelj, v. d. direktorja Inštitut za mladinsko politiko.
Občina Bovec se zahvaljuje vsem mladim, organizacijam, zaposlenim v občinski upravi ter drugim, ki so sodelovali pri pripravi Strategije za mlade v občini Bovec 2024-2030.
Avtorji Strategije za mlade v Občini Bovec so v zaključku zapisali:
»V pripravo strategije smo poskušali vključiti kar največ mladih in drugih deležnikov na področju mladine, saj si želimo, da bi bila občina Bovec mladim prijazno okolje, v katerem bodo mladi pognali trdne korenine svoje prihodnosti in se, ne glede na to, kam jih bo življenje peljalo, vedno radi vračali. Verjamemo, da je pričujoči dokument odraz stvarnih potreb mladih ter da bo izvajanje navedenih ukrepov pripomoglo k izboljšanju razmer za mlade v občini Bovec.«
OS Občine Bovec je Strategijo soglasno potrdil.
V dodatni dvanajsti točki so svetniki sprejeli sklep, da Občinski svet Občine Bovec za volilno kampanjo za volitve poslancev v Evropski parlament, ki bo 9. 6. 2024, določi brezplačno plakatno mesto na bovškem trgu in potrjuje določitev pogojev, kot so predvideni z gradivom.
V dodatni trinajsti točki so svetniki soglasno potrdili še s strani JZ Dolina Soče predlagan cenik za izvajanje aktivnosti v in ob trdnjavi Kluže.
Svetniki so podali še nekaj pobud in predlogov.