Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Ob prazniku sv. Barbare, zaščitnice rudarjev, organizatorji vedno povabijo tudi sosednje Občine iz Slovenije in Avstrije. Letos se je v imenu Občine Bovec dogodka udeležil župan Valter Mlekuž.
Med udeleženci je bilo tudi letos kar nekaj prebivalcev z Bovškega, v uniformah tudi gasilci PGD Log pod Mangartom ter nekateri še živeči rudarji iz te vasi. Kot že vsa leta doslej, se obeleženje praznika svete Barbare začne v kapeli rudnika Rabelj (Raibl), kakšen kilometer globoko v jami, kjer se daruje sveta maša za vse rudarje, ki so delali v tem rudniku. Žal so preštevilni tam pustili tudi svoja življenja. In memoriam je najprej zaigrala trobenta.
Med mašo so v treh jezikih prebrali tudi rudarsko molitev k sveti Barbari. V slovenščini jo je prebral Igor Černuta iz Loga pod Mangartom. Prav tako v slovenskem jeziku je zbor ob koncu maše zapel tudi pesem Lepa si roža Marija in kdor je le znal, je poprijel tudi s svojim glasom. Zares ganljiv pa je bil zaključek te pesmi s trobento, ko so čisto vsi udeleženci poprijeli z mrmranjem, tako da se je v naravni kapeli sredi hriba marsikomu utrnila solza.
Po maši v rudniku je sledilo prav tako tradicionalno polaganje spominskega venca pred pomnikom rabeljskim rudarjem, ki stoji pred vhodom v ta del rudnika. Spominu nanje sta se poklonila trbiški župan Renato Carlantoni in bovški župan Valter Mlekuž.
V večnamenski dvorani ob jašku, po katerem so se nekoč v globine spuščali rabeljski rudarji, so sledili pozdravi. Trbiški župan Renato Carlantoni se je med drugim vsem zahvalil za udeležbo, še posebej pa županu Občine Bovec Valterju Mlekužu. Zahvalil se je Občini Bovec za vsakoletno prisotnost, hkrati pa tudi za tvorno sodelovanje z Občino Trbiž.
Župan Občine Bovec Valter Mlekuž se je zahvalil za povabilo in pohvalil organizatorje za ohranjanje tradicije ter združevanje preteklosti s sedanjostjo in prihodnostjo:
» Ta rudnik je bil za bovške rudarje in njihove družine izjemnega pomena, saj jim je pomenil preživetje. Zahvaljujem se vsem, ki ste jim pomagali, da so lahko zdržali težo dela v tako težkih razmerah. Res je bil težko zaslužen kruh, vendar je bil to vsakdanji kruh. Nadvse pa sem vesel, da ste z nami danes tudi še živeči rudarji,« je poudaril Valter Mlekuž in nadaljeval z aktualnim dogajanjem, saj Občini Trbiž in Bovec sodelujeta v pomembnem projektu. »Pravkar je v teku projekt, v katerem Občina Bovec sodeluje z Občino Trbiž. Projekt med drugim predvideva tudi oživitev tako imenovanega Štolna, ki vodi iz Loga pod Mangartom v rudnik Rabelj in seveda same okolice v neko muzejsko celoto na tako na slovenski kot na italijanski strani. Ta zamisel je zaživela že pred leti, vendar ni nikoli prišlo do izvedbe. Upajmo, da nam bo tokrat uspelo, saj sem prepričan, da bo to, če bo razpis uspel, velika pridobitev za obe Občini, še posebno pa za sam Rabelj in Log pod Mangartom. Pomembno bo tako z zgodovinskega kot tudi turističnega vidika, « je zaključil Valter Mlekuž in vsem zaželel vesele praznike ter srečno, zdravo in uspešno leto 2017.
Zapisal in foto: MILAN ŠTULC