Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
V Stergulčevi hiši v Bovcu je danes potekal posvet z delovnim naslovom Potenciali in izzivi turizma v Dolini Soče, ki ga je ob pomoči LTO Bovec in Občine Bovec pripravilo Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Posveta so se udeležili predsednik vlade RS dr. Miro Cerar, minister MGRT Zdravko Počivalšek, generalna sekretarka Vlade RS mag. Lilijana Kozlovič, državna sekretarka na MGRT Eva Štraus Podlogar, predsednik TZS Peter Misja, nekateri poslanci v DZ RS ter drugi visoki gosti, kar je verjetno najpomembnejše, pa tudi številni predstavniki turizma v Dolini Soče. V uvodu je zbrane nagovoril gostitelj, minister Zdravko Počivalšek, in se pridušal, da se je z veseljem vrnil na Bovško:
»Potem ko smo pred kratkim naredili pomemben korak za sanacijo smučišča Kanin, verjamem, da je potencial turizma na tem območju še kaj več kot samo smučišče. Imate veliko že pripravljenih razvojnih možnosti, zato smo se tudi odločili za ta posvet, na katerem bi radi vsaj začrtali smeri razvoja turizma na tem koncu Slovenije, in postavili neke temelje, na katerih bomo vsi skupaj lahko tudi gradili.«
Veselje nad tem, da je MGRT za posvet izbralo prav Bovec, biser doline Soče, in da se ga udeležuje tudi sam predsednik vlade RS je ob pozdravih izrazil tudi župan Občine Bovec Valter Mlekuž:
»Bovec je bil v zadnjem času, ko smo izvajali projekt Sanacija žičniških naprav na smučišču Kanin, velikokrat na tapeti. Danes smo lahko vsi srečni, da smo uspešno zapisali to pozitivno zgodbo o Kaninu. Prebivalci Bovškega so to sprejeli z zadovoljstvom in odobravanjem, minister Zdravko Počivalšek pa je pri nas verjetno najbolj priljubljena in cenjena osebnost. Ministru in njegovi ekipi pa tudi vladi v celoti se iskreno zahvaljujem za vso podporo in pomoč, da smo lahko skupaj začeli to zgodbo o uspehu. Vemo namreč, da je to samo začetek, ampak že zdaj so vidni prvi sadovi našega dela. Turisti ponovno prihajajo v naše kraje in verjamem, da bomo tudi na tem posvetu ugotovili, da je tu še ogromno razvojnega potenciala, ki ga bomo samo vsi skupaj sposobni razviti in izkoristiti. Še enkrat poudarjam, da sem zelo vesel, da je posvet našel mesto v Bovcu, v biseru Doline Soče.«
Predsednik vlade RS dr. Miro Cerar je svoje izvajanje začel z izhodiščem, ki mu ga je v usta položil župan Valter Mlekuž, češ da je Bovec biser te doline.
»To kar pravi gospod Mlekuž še kako drži, in Slovenci smo lahko izjemno ponosni, da imamo v naši deželi številne naravne in kulturne bisere. Kar bom zdaj rekel, ne bom naredil z namenom, da bi vam laskal, temveč zato, ker je to res. In sicer da v tem okolju živite mnogi ponosni, vztrajni in delavni ljudje, ki imate dovolj volje, da kljub včasih težkim okoliščinam vztrajate na vaših poteh, ki si jih začrtate.«
V nadaljevanju je poudaril pomembnost turističnega produkta kot pomembno vejo gospodarstva ter tudi tega, da turizem vedno povezuje in ne razdvaja. Zaveda pa se, da je ob vztrajnih in pridnih ljudeh potrebno še veliko več, predvsem pa je pomembna ustrezna turistična in cestna infrastruktura.
»Kot veste, bo vlada v tem letu za to regijo v ta namen namenila okoli 30 milijonov evrov, tudi osebno pa me veseli, da smo lokalno okolje in vlada skupaj dosegli, da Kanin deluje, da smo rešili zimsko sezono in je s tem smučanje ponovno zaživelo in da so se vložena državna finančna sredstva, podkrepljena z napori lokalne skupnosti, oplemenitila. Upam, da je to primer sodelovanja, ki bo še bolj kot doslej v Sloveniji pokazal neko vzorno pot, kako se lahko gre naprej. Če lokalna skupnost pokaže voljo, pokaže smer, projekte in svojo vizijo, potem tudi vlada lažje pristopi k pomoči.«
Med pomembne dejavnike razvoja turizma je umestil tudi širšo prepoznavnost države, ključni element pa je predvsem varnost države, kar Slovenija za zdaj zagotovo je. V zaključevanju je premier poudaril, da bo vlada z novo zakonodajo in novim strateškim dokumentom ustvarili ustrezno poslovno okolje in zastavili prave ukrepe za razvoj turizma:
» Turizem je stvar vseh nas. Vlada računa na vas, na vse deležnike in turistične delavce na lokalnem in državnem nivoju, da boste dali od sebe vse, kar morete, vi pa lahko računate na nas, da vam bomo prisluhnili, in bomo, kot je že dokazal minister Počivalšek, prišli k vam in se z vami združili v skupnih projektih, ki so v dobro našega turizma in v dobro Slovenije,« je zaključil premier.
Podrobneje sta o potencialih in izzivih turizma v Dolini Soče spregovorila minister Zdravko Počivalšek in direktor LTO Bovec Janko Humar.
Že v uvodu je Počivalšek poudaril, da je Bovec pravi kraj za tak posvet:
»Pričakujem, da bomo nadgradili razpravo o turizmu predvsem na področju zagotavljanja celoletne turistične ponudbe. To govorim zato, ker sem prepričan, da je moč našega turizma v tem, da smo celoletno organizirani in nam to prinaša tudi razvojno moč.«
Postregel je z aktualnimi številkami in pričakovano rastjo, pa tudi osnovo, zakaj bo MGRT upravičeno zahtevalo več denarja za samo promocijo turizma, saj je to edini način za dosego cilja podvojitve prihodkov iz naslova turizma.
» Menimo, da moramo do leta 2021 iz naslova turizma doseči cilj 4 milijarde evrov realizacije, za kar imamo osnovo v povečanju zasedenosti obstoječih kapacitet, da dosežemo boljše cene in seveda, da se intenzivira investicijske aktivnosti na tem področju. Sam si predstavljam, da bomo v tem obdobju v Sloveniji prišli do 10 novih hotelov kategorije vsaj štiri zvezdic in z več kot 150 sobami. Naša vizija je ključna in globoko verjamem, da edina možna: Slovenija zelena, aktivna, zdrava destinacija za petzvezdična doživetja.«
V zaključevanju je še enkrat poudaril, da pričakuje kritično sodelovanje vseh deležnikov v turizmu, da bi skupaj prišli do nekega uporabnega strateškega dokumenta, ki ne bi bil namenjen samemu sebi.
»Ta dokument nam bo moral kazati pot, kako priti do realizacije štirih milijard evrov prihodkov in do najmanj 20 000 novih delovnih mest,« je zaključil minister Počivalšek.
Direktor LTO Bovec Janko Humar je nato predstavil potrebe, možnosti, pričakovanja in ovire za razvoj turistične destinacije, pri čemer je na lokalni ravni pomemben korak narejen že s tem, da se oba LTO združujeta v enega in se bo destinacija Dolina Soče na tržišču predstavljala kot celota.
Čisto na koncu posveta so svoje pripombe, ki so predvsem letele na neživljenjsko zakonodajo na posameznih področjih, podali turistični delavci vseh treh posoških občin. S strani prisotnih predstavnikov vlade je bilo danes slišati obljube, da bodo pripombe skušali upoštevati v novi zakonodaji, tiste, ki niso neposredno vezane na MGRT, pa bodo prenesli odgovornim resorjem.
Zapisal in foto: MILAN ŠTULC