Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Občina Bovec si je ob ustanovitvi za svoj praznik izbrala 4. julij, dan sv. Urha, zavetnika Bovca. Vsako leto ob prazniku pripravi slavnostno sejo Občinskega sveta Občine Bovec oziroma slovesno prireditev s kulturnim programom, na kateri podeli tudi priznanja in nagrade najzaslužnejšim občanom.
Letos je slovesnost potekala v petek, 7. julija, v veliki dvorani Ite Rine v Kulturnem domu Bovec. Po slovenski himni, ki jo je zapel Komorni zbor Iskra Bovec, so se s trenutkom zbranosti spomnili v obdobju od lanskega do letošnjega občinskega praznika preminulih častnih občanov Antona Prijona in Spasoje Papića. V svojem nagovoru je župan Občine Bovec Valter Mlekuž pozdravil vse udeležence slovesnosti, posebej pa predstavnike pobratenih Občin Prijedor in Tarčento ter častne občane Občine Bovec. Zahvalil se je vsem, ki so kakorkoli prispevali k uspešnemu delovanju in izvedbi številnih projektov na različnih področjih. Še posebej se je za njihovo delo in doprinos k uspešnosti občine Bovec seveda zahvalil prejemnikom priznanj in jim že v nagovoru iskreno čestital:
»Moj osnovni moto je, da samo skupaj zmoremo vse, samo združeni lahko premaknemo voz z bremenom različnih težav in priložnosti v pravo smer. Zato sem ponosen predvsem na ekipo, ki sem jo zbral ob sebi, da smo skupaj uspeli tudi z zgodbo o Kaninu, v katero nas je le malo zares verjelo. Smejali so se nam, mi pa smo vsem dokazali, da smo imeli prav in danes je Sončni Kanin zgodba o uspehu!«
Priznanja sta podeljevala župan Občine Bovec Valter Mlekuž in predsednik Komisije za priznanja in nagrade, svetnik Valter Mlekuž. Letošnji prejemniki naziva Častnega občana, plakete in priznanja ter denarne nagrade Občine Bovec so.
ČASTNI OBČAN OBČINE BOVEC
Naziv častnega občana Občine Bovec je na predlog skupine občanov Komisija za priznanja in odlikovanja Občine Bovec dodelila DANIJELU KRIVCU.
Danijel Krivec, roj. 16. 5. 1965 na Srpenici v občini Bovec, je od mladih nog kot aktiven občan vključen v različne društvene in družbeno-socialne aktivnosti, od leta 1994 kot občinski svetnik Občine Bovec tudi v aktivno politično življenje. Po dokončanem šolanju na Fakulteti za elektrotehniko, Univerze v Ljubljani, kjer je uspešno diplomiral in si pridobil akademski naziv dipl. ing. elektrotehnik, se je zaposlil na Elektro Primorska, Poslovna enota Tolmin, delal na različnih vodstvenih mestih, v letih 2001–2004 pa kot direktor. Vsa mlada leta je aktivno deloval v mladinskih organizacijah, v športnih klubih in drugih društvenih organizacijah. Kljub številnim zadolžitvam je še vedno aktivni član KS Srpenica, kot oče treh otrok z urejeno družino pa je tako v svoji vasi kot v širšem prostoru lahko za zgled drugim. Leta 2002 je bil Danijel Krivec prvič izvoljen za župana Občine Bovec. Leta 2004 j bil prvič izvoljen za poslanca v Državni zbor Republike Slovenije DZ RS in hkrati opravljal funkcijo poslanca in nepoklicnega župana. Zaradi nezdružljivosti funkcij, se je konec leta 2011 odpovedal funkciji župana in je še danes poslanec v DZ RS.
Danijel Krivec je od mladih nog gasilec, kot pomočnik poveljnika je pomembno prispeval k uspešnemu vodenju struktur CZ ob potresu 1998, leta 1999 je postal poveljnik OŠCZ Občine Bovec. Leta 2000 se je ob plazu, ki je prizadel Log pod Mangartom, kot poveljnik izjemno izkazal in je za nesebično pomoč, hrabrost ter modre odločitve, s katerimi je zagotovo rešil marsikatero življenje, prejel Častni znak svobode RS. Danijel Krivec je tudi prejemnik številnih drugih pomembnih priznanj tako na občinski kot na državni ravni.
Z njegovim delovanjem na poklicnem in družbeno-političnem področju je bistveno prispeval k razvoju občine Bovec. Po njegovi zaslugi so bili uspešno izpeljani številni projekti, če naštejemo samo nekatere pa moramo zagotovo omeniti ureditev mestnega jedra v Bovcu, gradnjo letališke infrastrukture na bovškem športnem letališču in začetek projekta gradnje novega Doma Civilne zaščite s celostno komunalno-cestno ureditvijo območja, posodobitev večjega dela komunalne infrastrukture z gradnjo čistilnih naprav, ureditev in asfaltiranje številnih občinskih cest in še bi lahko naštevali. Za številne projekte je bilo tudi po njegovi zaslugi pridobljenih veliko nepovratnih evropskih sredstev. Kot poslanec je bistveno prispeval tudi k odločitvam za začetek rekonstrukcije državnih cest Kobarid-Bovec in Bovec-Predel, ki sta za Občino Bovec izjemnega pomena. V lokalni skupnosti vedno deluje povezovalno in interese lokalne skupnosti postavlja daleč pred politične interese, lastni pa so v vseh projektih v celoti izključeni. Tako je njegovih tudi veliko zaslug za odločitve posameznih investitorjev v gospodarsko infrastrukturo na bovškem, kar prinaša nova delovna mesta in skorajda nično brezposelnost na tem območju. Odigral je eno najpomembnejših vlog pri izvedbi projekta Sanacija žičniških naprav na smučišču Kanin in bil nepogrešljiva vez med lokalno skupnostjo in državnimi organi pri odločanju o zagotavljanju sredstev za sofinanciranje projekta z državnimi in evropskimi sredstvi. Brez njegovega vztrajnega dela, po večini tudi izven njegovega poslanstva poslanca v DZRS in s številnimi prostovoljnimi urami, projekt oživitve smučišča Kanin ne bi uspel. Zaradi vsega naštetega in dejstva, da je Danijel Krivec s svojim nesebičnim delovanjem na vseh ravneh bistveno pripomogel k blagostanju prebivalcev Občine Bovec, je Danijel Krivec postal častni občan Občine Bovec.
PLAKETA OBČINE BOVEC
Plaketo Občine Bovec je na predlog občana Milana Štulca Komisija za priznanja in odlikovanja Občine Bovec dodelila MIHI SOTLARJU.
MIHA SOTLAR, roj. 16. 11. 1958, je kot Ljubljančan že pred mnogimi leti začel obiskovati Bovško. Bovec je dobesedno vzljubil in k nam pripeljal vedno več njegovih prijateljev, med katerimi se jih večina še danes redno vrača, nekateri so v Bovcu kupili tudi nepremičnine. V Bovcu je odprl odvetniško pisarno, na njegovo pobudo in sofinanciranjem pa sta z družabnikom postavila popolnoma nov gostinski objekt Črna ovca in ob njem uredila balinišče, plezalno steno, igrišče za odbojko na mivki in druge športne objekte in igrala, ki so tako bovškim otrokom kot otrokom turistov na voljo brezplačno. Skupaj s tenis igrišči pomeni območje bogato turistično športno ponudbo. Od leta 2014 je MIHA SOTLAR svetnik SD v OS Občine Bovec. Za Bovčane je odprl brezplačno odvetniško svetovalno pisarno. Veliko je prispeval k odločitvi OS za oživitev kaninskega smučišča in postal eden ključnih členov Komisije za oživitev smučišča Kanin. Za potrebe projekta je brezplačno pripravljal različne pogodbe in druge pravne akte, nepogrešljivo in ključnega pomena pa je bilo tudi njegovo nesebično in brezplačno opravljeno delo pri ustanavljanju Javnega zavoda Sončni Kanin. Je tudi prvi predsednik Sveta Javnega zavoda Sončni Kanin.
PRIZANJE OBČINE BOVEC
DAVID OSTAN
David Ostan je oral ledino na področju ovčereje na Bovškem. Danes uspešno vodi ovčarsko kmetijo s sirarno, ki s svojimi atestiranimi proizvodi, prodajajo se doma in po svetu, izjemno promovira Bovško. Je eden izmed bovških kmetov s certifikatom Bovški ovčji sir. Njegovo delo in delo njegovih stanovskih kolegov je pomembno tudi za preprečevanje pred leti intenzivnega zaraščanja bovške pokrajine. V zadnjih letih je delal na projektu cerkvice Dobrega pastirja, ki je bila blagoslovljena v mesecu maju letos in pomeni še en prispevek k sakralni umetnosti na Bovškem. DAVID OSTAN je tudi pevec pevskega zbora GOLOBAR in najde čas tako z vaje kot nastope.
PETER DOMEVŠČEK
Peter Domevšček je pobudnik ustanovitve Društva od ovce do izdelka, ki ohranja tradicijo predelave in izdelave izdelkov iz ovčje volne avtohtone pasme bovška ovca. Veliko dela je vložil, da je danes dobro poznan in evropsko certificiran Bovški ovčji sir, prav tako pa skrbi tudi za promocijo tradicionalnih domačih jedi iz lokalnih izdelkov. Po njegovi zaslugi so člani društva danes aktivni tako doma v Bovcu kot tudi na raznih prireditvah in predstavitvah našega koščka domovine v zamejstvu in širše po Sloveniji. Nenehno se trudi za oživitev ponekod že pozabljenih dejavnosti, v zadnjem času je med drugim tudi koordinator projekta »Sirarske poti v Zgornjem Posočju«.
DENARNA NAGRADA OBČINE BOVEC
MIJA BON
Mija Bon je letošnja prejemnica Prešernove nagrade Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani za diplomsko delo Ledinska in hišna imena v Bovcu. Delo je s področja domačega narečja in imenoslovja izjemnega pomena za Bovško. S svojim delom prispeva k ohranjanju kulturne dediščine, njeno diplomsko delo pa je pritegnilo zanimanje tako strokovne kot laične javnosti znotraj in zunaj slovenskih meja. Denarna nagrada bo mladi raziskovalki pomagala pri izdaji monografije na temo njene diplomske naloge.
Kulturni program po scenariju in v režiji Roberta Trampuža, ki je prebiral tudi vezni tekst, je letos zaokrožila predstavitev domačih umetnikov oziroma piscev poezije in proze. Ob odličnem petju Komornega zbora Iskra Bovec sta jih s prebiranjem njihovih del predstavili recitatorki literarnega kluba Bovec Nika Bozja in Mimi Arcet.
Po končanem slovesnem delu se je večer nadaljeval s pogostitvijo in ob prijetnem kramljanju v preddverju in mali dvorani Kulturnega doma Bovec.