Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Društvo 13 13 je s pomočjo evropskih sredstev letos lično prenovilo muzej na prostem Ravelnik oziroma Rabljk, kot mu pravijo domačini, kar bogato dopolnjuje ponudbo zgodovinskega turizma na bovškem.
Avstro-ogrska vojska je po italijanski zasedbi Bovca v avgustu 1915 svojo prvo obrambno črto močneje utrdila na vzhodnem robu Bovške kotline, preko dveh vzpetin: Ravelnika (519 m) in Stržišča (486 m). Obe vzpetini tvorita naravno oviro, ki so jo avstro-ogrski vojaki z utrjenimi položaji, kavernami in strelskimi jarki spremenili v steber obrambe. Na pobočju Ravelnika je na območju nekdanje prve avstro-ogrske obrambne črte Društvo 13-13 že leta 1995 obnovilo zanimiv odsek dela teh položajev in ga kot prvi tovrstni muzej na prostem odprlo za javnost. Krožna pot povezuje očiščene in obnovljene strelske in povezovalne jarke, bunkerje, kaverne, mitralješka gnezda in rekonstrukcije barak. Na razmeroma majhnem prostoru je veliko ostalin. Od odprtja pa do danes si je muzej ogledalo na deset tisoče obiskovalcev, vsa ta leta pa je bilo seveda potrebno veliko vzdrževanja.
»Kljub temu je muzej kot tak vidno propadal – stopnice, ograje, barake. Tudi glede varnosti, če že ne zaradi samega izgleda, se nam je zdelo vsesplošno propadanje nesprejemljivo, zato sem lansko jesen predlagal kolegu Vladu Lipovcu, da se lotiva obnove. Najprej barak, kasneje ograj in stopnic, skratka v celostne prenove,« se spomni odločitve za pristop k prenovi Miloš Domevšček.
Letos spomladi pa se je ponudila priložnost, da bi za to lahko pridobili tudi evropska sredstva.
Gre za projekt, ki ga iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj (ERDF) in Instrumenta za predpristopno pomoč (IPA) sofinancira Evropska unija.V občini Bovec so tako s sredstvi iz omenjenega projekta obnovili Muzej na prostem Ravelnik.
»Sprva je to pomenilo, da bi morali obnovo izvajati drugi izvajalci, kot nam je predlagala Fundacija Poti miru v Posočju, vendar je ta muzej kot naš otrok in se s tem v Društvu 13 13 nismo mogli strinjati. Obnovo smo tako izvedli sami, gre za izdelavo 60 stopnic ter 160m ograj, za kar je bilo potrebno kar nekaj pravega macesnovega lesa, kar je tudi precejšen finančni zalogaj. Po treh mesecih meni zanimivega dela je muzej dobil popolnoma drugo podobo. Da pa so objekti dobili lepši izgled smo člani 13-13 izvedli še akcijo čiščenja poti in kavern, odstranili smo podrast ter zaključili s prijetnim druženjem,« se danes veseli krasno urejenega muzeja na prostem Miloš Domevšček.
Celostno obnovo je pozdravil tudi župan Občine Bovec Valter Mlekuž, ki tudi sicer izjemno ceni delo in nastope Društva 13 13
»To je društvo, na katero se lahko vedno zaneseš, pa naj si bo za opravljanje takega dela, kakršnega so se lotili v Ravelniku ali pa za nastope ob raznih prireditvah. Tudi trdnjava Kluže ima z njihovimi nastopi popolnoma drugačen pomen, saj ji z njihovimi predstavami s prizori iz prve svetovne vojne vdahnejo dušo. Res sem ponosen nanje in jim tudi za odlično izvedeno rekonstrukcijo muzeja na prostem Ravelnik iskreno čestitam!«
Zapisal in foto: MILAN ŠTULC