22. in 23. septembra je šest članov združenja KuK IR 59 – Erzherzog Rainer postavilo spominsko obeležje, ki v treh jezikih obeležuje spomin na 36 Rainerjev, v 12. Soški bitki padlih med 26. in 28. oktobrom 1917med Prevalo in Vratnim vrhom.
Postavitev obeležja je plod številnih prostovoljnih delovnih ur članov omenjenega društva, pozornih načrtovanj in usklajevanj, pri čemer je v navezi z zgodovinarjem Vinkom Avsenakom tvorno sodelovala tudi Občina Bovec.
»Z veseljem in zadovoljstvom vam lahko povem, da nam je s skupnimi močmi uspelo in obeležje je postavljeno. Žal je zmanjkalo časa za primerno slovesnost, ki jo pa načrtujemo za naslednje leto, predvidoma v poletnih mesecih, ko bo minevalo 100 let od pokopa teh vojakov,« se postavitve veseli Vinko Avsenak in skupaj z Združenjem KuK IR 59 – Erzherzog Rainer že načrtuje nadaljnje aktivnosti na mestu, kjer zdaj stoji obeležje.
»Še enkrat se v imenu društva Rainer iz Salzburga, Črnega križa Avstrije in v svojem imenu najlepše zahvaljujem vsem za sodelovanje in podporo. Gremo naprej, še veliko dela nas čaka,« zaključi Avsenak.
Spomnimo, da si je možno lokacijo za postavitev obeležja 12. junija letos ogledala delegacija, ki so jo sestavljali predstavniki zgodovinskega društva IR59 iz Salzburga, župan Občine Bovec Valter Mlekuž, dolgoletni raziskovalec zgodovine prve svetovne vojne Vinko Avsenak in Miloš Domevšček iz Društva 1313. Hitro so našli primerno mesto, se dogovorili za primerno obliko obeležja in aktivnosti so stekle:
»Naše območje skriva še veliko grozot iz prve svetovne vojne, ob stoletnici pa je prav, da se tistih groznih dogodkov spomnimo še bolj poglobljeno. Zato sem pobudo gospoda Wielanda, da na mestu blizu Prevale, kjer so padli in so tam še vedno pokopani avstrijski vojaki, ob stoletnici prve svetovne vojne postavijo spominsko obeležje. Z veseljem sem se udeležil tudi ogleda, na katerem smo se skupaj odločili in določili mesto, kjerzdaj stoji spominska tabla. Vse v zvezi s postavitvijo je financiral pobudnik sam, Občina Bovec pa jeizdala potrebno soglasje. Ob dokončni postavitvi obeležja čestitam vsem, ki so s tako veliko vnemo pripravljali in izpeljali vse potrebno za izvedbo,« je povedal župan Občine Bovec Valter Mlekuž.
Pri postavitvi je sodelovala tudi Fundacija Poti miru v Posočju, ki je na ZVKD Nova Gorica pridobila dovoljenje za postavitev.
Po postavitvi obeležja so se člani Združenja KuK IR 59 – Erzherzog Rainer poklonili pokopanim na pokopališču v Logu pod Mangartom.
Zapisal: MILAN ŠTULC
Foto: PAUL WIELAND