Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Osnovna šola Bovec je v sklopu projekta Tradicionalni slovenski zajtrk v sodelovanju z bovškimi čebelarji in z lastnim delom danes pripravila ekološki zajtrk.
17. november je dan slovenske hrane. Vseslovenski projekt Tradicionalni slovenski zajtrk izvajajo z namenom, da bi izboljšali zavedanje o razlogih za lokalno samooskrbo, domačo pridelavo in predelavo ter v okviru sistema javnega naročanja spodbudili aktivnosti zagotavljanja hrane, pridelane v lokalnem okolju. Hkrati želi projekt zagotoviti čim krajšo verigo dobave od proizvajalca do potrošnika, ki bi lahko bila tudi neposredna.
Danes so se tako učenci Osnovne šole Bovec skupaj z učitelji in ravnateljem Iztokom Kendo zbrali v večnamenskem prostoru, s svojo udeležbo pa jih je počastil tudi župan Občine Bovec Valter Mlekuž, v spremstvu Jožice Kavs iz službe za družbene dejavnosti Občine Bovec. Harmonikarja sta urezala Slakovega Čebelarja, eno najlepših slovenskih narodno zabavnih napevov, vsi prisotni pa so jo družno tudi zapeli.
Letošnja glavna tema je bila ob jabolkih, medu in domačem maslu tudi domač kruh, ki so ga iz različne moke spekli kar na OŠ Bovec. Tako smo lahko poskusili tudi pirov kruh, prav poseben priboljšek pa je bila slivova marmelada, ki so jo učenci vrtnarskega krožka OŠ Bovec pripravili iz svojih sliv, pridelanih in nabranih na šolskem drevesu.
»Seveda na Občini Bovec nadvse podpiramo spodbujanje uporabe lokalno pridelanih proizvodov, na Bovškem pa ni malo takih pridelovalcev in proizvajalcev, ki bi lahko oskrbovali šole in vrtce neposredno. Samo ozaveščanje v zgodnji mladosti nas bo pripeljalo do spoznanja, da bomo res znali ceniti doma pridelano hrano in tudi druge proizvode. Pohvaliti moram mentorje in same učence, ki so pripravili tako slastno slivovo marmelado, pa tudi vse druge, ki so recimo spekli kruh,« je ob današnjem dogajanju v OŠ Bovec poudaril bovški župan Valter Mlekuž.
Žal smo na pladnju opazili tudi prizor, kot ga prikazuje zadnja fotografija v galeriji, kar povprečnega opazovalca vsaj žalosti, če že ne jezi, zato je ozaveščanje ne le o uživanju zdrave prehrane, temveč uživanju in spoštovanju hrane nasploh očitno še kako potrebno. Glede na to, da take razvade prihajajo predvsem iz nekaterih družinskih krogov, pa za izobraževalne zavode to zagotovo ni lahka naloga.
Zapisal in foto: MILAN ŠTULC