Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Sinoči je bila v mali dvorani Kulturnega doma Bovec predstavitev Zbornika z naslovom, Kje je moj dom, ki je nastajal vzporedno s pripravo spominskega obeležja, postavljenim pod zidom ob stopnicah,ki vodijo v cerkev Sv. Urha.
Zbornik, posvečen vsem trpečim z Bovškega v prvi svetovni vojni, na 156 straneh pričuje o trpljenju predvsem civilnega prebivalstva, ki so, kot je na predstavitvi uvodoma dejal odgovorni urednik Zbornika Fedja Klavora, »trpeli prav tako kot vojaki v bojnih rovih«.
Založnik zbornika je »Fundacija poti miru v Posočju«, pod vodstvom Fedje Klavore pa so uredniški odbor sestavljali Vinko Avsenak, Nataša Bartol, Vilijam Čušin, Zoran Kašca, Jani Kravanja, Ksenija Krivec Komac in Erna Wojčicki Germovšek. Za lektoriranje sta poskrbela Vinko Avsenak in Slavica Della Bianca, za prevode povzetkov Elke Arcet v nemščino, Michal Obit v italijanščino in Maja Richter v angleščino. Naslovnico je oblikoval Jani Kravanja, zbornik, ki je izšel v nakladi 300 izvodov, pa so tiskali v podjetju Studio Graph, Dean Bezjak s.p.
Izdajo Zbornika so podprli Občina Bovec, KS Bovec in TD Bovec – sekcija mladih.
Na sinočnji predstavitvi Zbornika je v imenu organizatorja večera KUD Golobar- zgodovinske sekcije zbrane najprej pozdravil Mitja Cuder, nato pa je samo zamisel in smisel izdaje predstavil bovški župnik in dekan Vilijem Čušin.
Tehnično plat priprave, in glede na kratek čas, ki so ga imeli na razpolago, tudi vse zaplete pri tem, je predstavil odgovorni urednik Fedja Klavora, samo vsebino pa lektor Zbornika Vinko Avsenak.
Ko začnemo listati Zbornik Kje je moj dom, najprej preberemo uvodnik župana Obline Bovec Valterja Mlekuža, nato pa nas kazalo popelje skozi vse prispevke. V pojasnilu uredniškega odbora preberemo sinergijo med spominskim obeležjem in Zbornikom, kar so naslovili z »V kamen vklesan in na papir vtisnjen spomin«.
Nekaj misli ob arhitekturni zasnovi spominskega obeležja je pripravil arhitekt Aleksander Sašo Ostan, sledijo pa prispevki:
POTI VODE, Jani Mlekuž, BOVŠKO V ČASU PRVE SVETOVNE VOJNE, mag. Vasja Klavora, IZKUŠNJA VOJNE IN BEGUNSTVA V PREPOVEDIH PREBIVALCEV ZGORNJEGA POSOČJA, dr. Marko Klavora, SOOČENJE Z VELIKO VOJNO NA BOVŠKEM, Jernej Komac, DEMOGRAFSKA PODOBA BOVŠKEGA PRED IN PO PRVI SVETOVNI VOJNI V LUČI POPISOV PREBIVALSTVA IN DRUGIH VIROV, Mihael Uršič, POSKUS UGOTAVLJANJA POSLEDIC IN SLEDOV PRVE SVETOVNE VOJNE NA OŽJEM BOVŠKEM, dr. Jurij Kunaver, NESNOVNA DEDIŠČINA VOJNEGA ČASA, Jani Mlekuž, KRIŽEV POT NEKEGA VOJAKA NA SOŠKI FRONTI, Erna Wojčicki Germovšek, ZAPUŠČINA VOJNE. UBESEDITEV NEBESEDNEGA V TERAPEVTSKEM PROCESU, dr. Vlasta Meden Klavora in Roman Korenjak, POT MIRU OD ALP DO JADRANA, mag. Tadej Koren, VELIKA VOJNA-BOVŠKO-BIBLIOGRAFIJA DEL, Ksenija Krivec Komac.
Bogate tekste dopolnjujejo izjemne fotografije, pa tudi pesnitve, ki so jih prispevali Dana Ivančič, Jani Mlekuž, Ivan Trebše in Erna Wojčicki Germovšek. Kratki povzetki v nemščini, italijanščini in angleščini omogočajo razumevanje zapisanega tudi širšemu bralskemu krogu.
Zapisal in foto: MILAN ŠTULC