Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Petkovo dogajanje v zvezi s folkloristi s Kube želimo ob srečnem zaključku čim prej spraviti v zadnji predalček našega spomina, ponedeljkovo večerno dogajanje pa je bilo nepozabno.Nastopile so folklorne skupine iz Uzbekistana, Bocvane in Kolumbije in navdušili publiko, ki je do zadnjega kotička napolnila bovški trg.
Tudi ponedeljkov večer z najbolj priznanimi folklornimi skupinami je s pozdravnim nagovorom odprl župan Občine Bovec Valter Mlekuž, svoj nagovor pa je začel z veselo novico, ki jo je prejel malo pred začetkom ponedeljkove izvedbe Festivala src v Bovcu, in sicer, da je sodnik Okrajnega sodišča v Novi Gorici prednostno izrečeno globo s strani policista PPIU zavrgel in kršiteljem izrekel zgolj opomin. Z besedami bi težko opisali moč aplavza, ki ga je ob izrečenih besedah publika verjetno namenila vsem, ki so v tej zgodbi pripomogli k temu, da je na koncu prevladal RAZUM.
Novico z izjemnim zadovoljstvom sprejelo tudi nastopajoči, kar se je verjetno odrazilo tudi v njihovih več kot odličnih nastopih. Pobrateno Občino Čenta je tokrat zastopala odbornica za turizem Beatrice Follador, s katero sta si z bovškim županom ob koncu večera izmenjala priložnostni darilci. Beatrice Follador se je želela županu Valterju Mlekužu tudi javno zahvaliti za ves njegov trud in posebno zavzemanje za rešitev zapleta, čeprav Občina Bovec niti ena sam trenutek ni bila stranka v postopku.
Izjemne ritme, petje in glasbo so nam pričarale folklorne skupine:
UZBEKISTAN:
Govorimo o Ansamblu “Uzbegim Yoshlari”, ustanovljenim leta 2004 pod vodstvom Višjega vojaškega carinskega inštituta, ki je prenesel kulturo plesa k mladim in pomeni “Mladi iz Uzbekistana”. Člani so stari med 16 in 27 let. Direktorica je Ludfiya Ruzibaeva, ki je dobila naziv “spoštovana predstavnica kulture”.
Repertoar, ki ga so ga z veseljem predstavili, je vključeval tradicionalne plese, pesmi in glasbo, ki jih igra tipični orkester, skupaj s plesom Surona, Bukare in Hârrazma ki izražajo človeške občutke, naravne lepote in ob gibanju rok razlagajo legende. Motivi pesmi so ljubezen, prijateljstvo, mir in veselje do življenja. Uživali smo v poslušali Carnai Sunai, Dòire in Virtuor.
BOCVANA:
Bocvana, kar pomeni “dežela Tswana”, je zelo majhna država v južni Afriki. To je dežela tradicije in živali. Narodni folklorni ansambel “Ngwao Letshwao” je ena izmed najpomembnejših prič v Afriki, tako umetnosti kot ljudskih tradicij. Ustanovljena leta 2005, je namenjena pričevanju svoje kulture in razširjanju le te po vsem svetu. Skupino sestavljajo umetniki, ki predstavljajo dvanajst etničnih skupin, ki sestavljajo državo, zlasti v Tswani, izvora Bantu. Skupina je ustvarila predstavo, ki prikazuje bogastvo in kulturno raznolikost. V njihovem okolju suhih travnikov, kjer so padavine zelo velikega pomena, je repertoar pesmi dejansko sestavljen s ciljem spodbujanja prihoda padavin. Prebivalstvo Tswana spada med najbolj prisrčne v Afriki. Izvedli so dva plesa: prvi, ki se imenuje “DIKHWAERE”, je božična pesem, ki jo obogatijo zbori, melodija je vesela in privlačna, ritem pa neverjeten. Drugi je “TSUTSUBE” ali “ples bush man”. Gre za bocvansko pleme, ki živi v puščavi. Moški plemena lovijo divje živali in zbirajo sadje, nekatere od slednjih pa se dejansko uporabljajo kot zdravila in za zdravilne losjone. Med svojim “prostim časom” igrajo in plešejo med seboj. Pravzaprav je ples za pleme temeljnega pomena; uteleša različne pomene: duhovno (glasba običajno simbolizira ozdravljenje), veselje ali preprosto zabavo. Direktor Folklorne skupine je Odirile Rammoni.
KOLUMBIJA:
Večer je z izredno dinamičnim nastopom zaključila in se predstavila Compagnia “Estesis” iz Bogote, ustanovljena leta 2010, ki nenehno preizkuša nove slikovne jezike, ki dajejo nove pomene simbolom in elementom kulture države in obalne tradicije dežele. Predstavili so pete plese z atlantske obale, kjer je najbolj reprezentativni ples CUMBIA, povezana z ritmi domačinov, črncev in Špancev. Ljudske festivale animirata PORRO in FANDANGO. Koreografija odpira pot mešanici z navdihom prebivalstva afriškega porekla, prisotnega na ozemlju. Skupino vodi direktorica Jineth Franco Pulido.
Vsaki od nastopajočih ekip se je po njihovih nastopih župan Občine Bovec Valter Mlekužzahvalil s priložnostnim darilom, prav vse pa so se odzvale z darilom županu v obliki dela njihovih folklornih oblačil.
Zapisal: MILAN ŠTULC
Foto: IRIS STRES