Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Projekt NETWORLD, katerega vodilni partner je Posoški razvojni center, je predvidel tudi študijski obisk in ogled dobrih praks – muzeja v Yepresu v Belgiji. Udeležil se ga je tudi župan Občine Bovec Valter Mlekuž.
Nemška vojska je v prvi svetovni vojni v bitki pri Ypresu prvič uporabila iperit, ki je znan tudi kot gorčični plin. Bitka pri Ypresu sodi med največje bitke med prvo svetovno vojno, ki je povzročila tudi ogromne izgube. V bitki pri Ypresu so zavezniki na zahodni fronti poskušali doseči preboj na območju belgijskega mesta, kar pa jim ni uspelo. Obe strani sta zabeležili hude izgube. Na strani zaveznikov je padlo 325.000 vojakov, nemška vojske je zabeležila 260.000 žrtev. Zavezniki so kljub temu zaradi osvojitve vasi Passendale slavili kot svoj uspeh.
Mesto Ypres (v flamski Ieper) je bilo skoraj popolnoma uničeno. Danes so pokopališča in ohranjena bojišča tega obdobja glavne točke pietetnih obiskov, pravzaprav je Ypres postal romarski kraj. Ypres sama je bila ustanovljena v desetem stoletju in je bila v srednjem veku ena izmed najpomembnejših mest v Belgiji. Ypres je uspel ohraniti večino svojih starodavnih zgradb in dokazov nekdanjega sijaja do prve svetovne vojne, ko je Ypres stal v ognju in je bil nadzorovan z artilerijo. Od takrat je bil obnovljen po prvotnih načrtih.
Mrtvi so pokopani na 170 vojnih pokopališčih, njihove grobove pa vsak dan obišče na stotine obiskovalcev. Obisk po 63 kilometrih skozi bojišča se začne na spominskih Vratih Menin, kjer vsak dan polagajo žalne vence.
Ob tokratnem organiziranem obisku Ypresa znotraj projekta Networld, je župan Občine Bovec Valter Mlekuž skupaj z vodjo projekta Vesno Kozar iz PRC, v spomin na žrtve položil žalni venec.
Polaganje vencev pri spominskih vratih Menin je na voljo na povezavi, polaganje bovškega župana Valterja Mlekuža in vodje projekta Netword Vesne Kozar, pa si lahko ogledate na 19. minuti in 25 sekund.
Zapisal: MILAN ŠTULC
Foto: TATJANA ŠALEJ FALETIČ