Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Osnovna šola Bovec je v sklopu vseslovenskega projekta v sodelovanju z bovškimi čebelarji in z lastnim delom danes pripravila Tradicionalni slovenski zajtrk. Sedemnajsti november je namreč dan slovenske hrane. Vseslovenski projekt Tradicionalni slovenski zajtrk izvajajo z namenom, da bi izboljšali zavedanje o razlogih za lokalno samooskrbo, domačo pridelavo in predelavo ter v okviru sistema javnega naročanja spodbudili aktivnosti zagotavljanja hrane, pridelane v lokalnem okolju. Hkrati želi projekt zagotoviti čim krajšo verigo dobave od proizvajalca do potrošnika, ki bi lahko bila tudi neposredna. Zdrava prehrana je tudi osnova vsakodnevnega prehranjevanja. Še posebej v časih, ko zaradi zgodnjega odhajanja v službo vsi starši svojim otrokom nimajo možnosti pripraviti kakovosten in uravnotežen zajtrk, pa je izjemnega pomena zdravo zajtrkovanje v šoli.
Danes so se tako učenci Osnovne šole Bovec skupaj z učitelji in ravnateljem Iztokom Kendo zbrali v večnamenskem prostoru, obiskali pa so jih tudi župan Občine Bovec Valter Mlekuž, direktorica Uprave mag. Katarina Barbara Ostan in Jožice Kavs iz službe za družbene dejavnosti Občine Bovec.
V uvodu je vse pozdravil ravnatelj OŠ Bovec Iztok Kenda in razložil pomen Tradicionalnega slovenskega zajtrka ter se zahvalil vsem, ki so tako vestno pekli in pripravljali te dobrote, ki so krasile šolske mize in seveda napolnile želodčke učencev. Harmonikar Andraž Vajngerl je »urezal« Slakovega Čebelarja, eno najlepših slovenskih narodno zabavnih napevov, ki opeva čebelice in čebelarje, vsi prisotni pa so jo družno tudi zapeli.
Jabolka, med in druge dobrote, ki so jih spekli kar učenci, in sicer nekateri doma, večina pakar v prenovljeni kuhinjina OŠ Bovec, so danes kraljevali v šolski jedilnici. Čebelarja Branko Komac in Maja Kokove Hrovat sta učence tudi v izobraževalnem smislu ozaveščala o pomenu čebel v našem okolju, pridelavi medu in njegovem blagodejnem učinku na naše zdravje.
»Pohvaliti moram mentorje in same učence, ki so pripravili tako slastne dobrote, pa tudi vse druge, ki skrbijo za ozaveščanje mladih že v osnovni šoli. Seveda na Občini Bovec nadvse podpiramo spodbujanje uporabe lokalno pridelanih proizvodov, ko govorimo o medu pa lahko rečem, da imamo na Bovškem izjemne čebelarje, ki za svoje medove prejemajo tudi najprestižnejša priznanja. Samo ozaveščanje v zgodnji mladosti je nujno, saj nas edino lahko pripelje do tega, da bomo res znali ceniti doma pridelano hrano in tudi druge proizvode, zagotovo pa ni dovolj ozaveščanje v šoli. Največ lahko storimo starši, najlažje pa prav z dobrim zgledom,« je ob današnjem dogajanju v OŠ Bovec poudaril bovški župan Valter Mlekuž.
Ravnatelj OŠ Bovec Iztok Kenda je obiskovalcem z Občine Bovec pokazal tudi novo učilnico s kuhinjo, kjer so otroci ustvarjali in povedal, da je v izobraževalne namene nova kuhinja zasedena 10 ur na teden.
Zapisal in foto: MILAN ŠTULC