Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Čebelarstvo je na Bovškem že večstoletna stalnica, razvoj čebelarstva in priprave medu pa je v zadnjih letih doživel velik kakovostni preskok. Prav to je pripeljalo tudi do tega, da imamo na Bovškem tudi državnega prvaka.
Najboljši slovenski vzorci medu, ki so na mednarodnih in slovenskih ocenjevanjih medu dosegli naziv prvak vrste, so se uvrstili na državno senzorično ocenjevanje medu. V petek, 7. decembra, je v Kulturnem domu v Lukovici potekala slavnostna podelitev priznanj in pokalov tistim čebelarjem, ki so pridelali vrstno najbolj tipične medove. Priznanja in pokale sta podelila doc. dr. Mojca Korošec iz Biotehniške fakultete in gospod Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije. Letos je bilo ocenjevanje izvedeno v štirih kategorijah, in sicer v kategoriji akacijev, cvetlični, lipov in gozdni med.
Državni prvak v kategoriji cvetlični med je postal Zdravko Istenič iz Bovca, ki je prejel tudi številna zlata priznanja za druge medove in pokal prvaka vrste cvetlični med. Med prejemniki zlatih, srebrnega in bronastega priznanja je tudi Branko Komac iz Čezsoče, oba pa je zaradi njunih dosežkov v svoji pisarni sprejel župan Občine Bovec Valter Mlekužin jima osebno čestital.
Čebelarja sta predstavila potek ocenjevanja in pojasnila, da to poteka anonimno in strokovna komisija pri ocenjevanju ne ve, katerega čebelarja med ocenjuje. Najboljši vzorci so bili podvrženi tudi analizam kakovosti.
»Imamo veliko srečo, da na Bovškem živimo v tako ohranjenem in neokrnjenem naravnem okolju, zato je tudi čebelja bera visokokakovostna. Potem pa je na prvem mestu higiena. Kako zelo pomembna je pri pridelavi medu, potrjuje že dejstvo, da je treba med vedno točiti v higiensko neoporečnem okolju in vedno v nove kozarce z novimi pokrovčki. Še tako dober čebelji pridelek se lahko pokvari prav zaradi napak pri točenju medu. Med namreč zelo hitro navzame vonjave iz okolice, zato je treba biti res pazljiv. Tudi na med vpliva luna, zato je tudi izbira lunine mene za točenje velikega pomena. Skratka, za dober med je treba paziti čisto na vse,« je svoj uspeh komentiral Zdravko Istenič.
Tako kot Istenič je tudi Branko Komac izpostavil nujno ljubezen do čebel in čebelarjenja, kar čebele še kako začutijo:
»K njim nikoli ne gremo razdraženi, saj čebele to hitro začutijo. Zelo pomembna je skrb za panje, nujno pa je tudi zatiranje raznih bolezni in zajedavcev, med katerimi je najnevarnejša Varoja. Midva z Zdravkom sva se odločila za kakovost in ne količino. Veseli naju, da se je najin trud poplačal tudi s priznanji, saj so potrditev, da delava prav,« je povedal Komac.
Dobitnikoma priznanj iskreno čestitamo!
Zapisal in foto: MILAN ŠTULC