Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
V sejani sobi Javnega zavoda Turizem Dolina Soče Bovcu smo včeraj pripravili novinarsko konferenco in na njej predstavili dokumentarni film o 10. gorski diviziji ameriške vojske pod Mangartom z naslovom Velika tekma 10. gorske divizije. Uradna svetovna premiera pa bo 24. junija 2020 v Bovcu.
Novinarsko konferenco je organizirala Občina Bovec, na povabilo k sodelovanju pa so se odzvali avtor filma Chris Anthony, brigadir v pokoju Janez Kavar, predsednik Združenja vojaških gornikov Slovenije Slavko Delalut. Seveda sta bila prisotna tudi župan Občine Bovec Valter Mlekuž in direktor Javnega zavoda za turizem Dolina Soče Janko Humar. Novinarjem smo najprej predstavili prvo odkritje, da so 3. junija 1945 pripadniki 10. gorske divizije ameriške vojske pod vrhom Mangarta pripravili smučarsko tekmo, in dejstvo, da je do tega odkritja prišel brigadir v.p. Janez Kavar.
»Do odkritja smučarske tekme ameriških vojakov na naših tleh sem prišel med študijem v Ameriki leta 1996 v smučarskem muzeju v Koloradu, ko sem tam odkril fotografijo o prisotnosti 10. gorske divizije na Bovškem. S pomočjo faksimila članka iz divizijskega glasila Blizzard sem prišel do izvirne novice o smučarski tekmi z Mangarta. Takrat sem jim obelodanil, da je bila to ameriška tekma na slovenskih tleh. Američani so nanjo pozabili, Slovenci pa zanjo sploh nismo vedeli. Z vidika zgodovine smučanja ima tekma zelo velik pomen, saj je bila to bila prva tekma ameriških alpskih smučarjev na evropskih tleh po Olimpijskih igrah v Garmisch Partenkirchnu leta 1936,« se je svojega odkritja spomnil Kavar.
Spomin na to tekmo je leta 2011 obudila Občina Bovec, ki je pripravila večdnevno spominsko dogajanje tako v Bovcu kot tudi na strmini, kjer je bila leta 1945 izvedena tekma. Ob okrogli mizi o zgodovinskem dogajanju v času cone A in B, številnih prireditvah na bovškem trgu in drugem spremnem dogajanju, je bila organizirana spominska tekma, na kateri je sodelovalo 19 ekip iz 4 držav, večdnevno dogajanje pa so s vojim obiskom počastili tudi potomci smučarjev, ki so tekmovali leta 1945. Bovec sta takrat dvakrat ob drugih visokih gostih obiskala tudi takratni ameriški ambasador v Sloveniji Joseph A. Mussomeliin takratna ministrica za obrambo RS Ljubica Jelušič.
O dogajanju na Bovškem se je seveda kmalu izvedelo tudi v ZDA, o tem so tam pisali in poročali številni mediji, to pa je pripeljalo tudi do poznanstva med Chrisom Anthonyjem in Janezom Kavarjem. Pred petimi leti sta se srečali v sosednji Ovčji vasi v Italiji, kmalu zatem pa je Občina Bovec Chrisa prvič povabila v Bovec.Kot nekdanji ekstremni smučar, ki je kar 22 let smučal tudi za znano produkcijsko hišo Warren Miller, se jeChris Anthony tudi sam podal v produkcijske vode in med drugimi posnel tudi uspešnico Climb to Glory. V Bovcu smo mu podrobneje predstavili zgodbo o tekmi, med drugim tudi, da Mangart ni v Italiji, temveč v Sloveniji, zgodba pa je Chrisa Anthonyja tako navdušila in prevzela, da je začel raziskovati in načrtovati snemanje filma.
Zelo velik izziv pri ustvarjanju dokumentarnega filma je bil po Chrisovih besedah poustvarjanje tekme, sam pa je ostal brez besed, ko je naletel na tako izvrstno sodelovanje v Sloveniji. Maja 2018 so tako s pomočjo pripadnikov slovenske vojske in domačinov posneli vse potrebne kadre, natanko tako in v originalnih oblekah, kot se je tekma odvijala leta 1945.
»Snemanje filma ni preprosto, saj za to nimamo na voljo namenskih sredstev, temveč zgolj sredstva donatorjev. S filmom želim predvsem ohraniti ameriško zgodovino živo, zato bo glavni namen filma izobraževanje o ameriški zgodovini na čim bolj zanimiv način. Vesel sem, da je kot ambasadorka filam k projektu pristopila tudi svetovna prvakinja Mikaela Shiffrin, ki ima v filmu tudi posebno vlogo, saj upodablja pomembno žensko, Deborah Bankart, odlično smučarko, ki je imela v 10. gorski diviziji pomembno vlogo in sodelovala tudi pri rekrutiranju fantov in mož. S tem pa film obelodani tudi manj znano dejstvo o ženskah v sestavi ameriške vojske,« je o filmu navdušeno pripovedoval Chris Anthony, ki se je med drugim iskreno zahvalil Občini Bovec za tako veliko podporo projektu.
Župan Bovca Valter Mlekuž je v nadaljevanju poudaril, da je Občina Bovec že ob spominski tekmi vložila veliko truda, pa tudi sredstev, da je vse skupaj potekalo vrhunsko in je v popolnosti dosegla svoj namen. Izrazil pa je tudi veselje, da je povabilo Chrisa Anthonyja v Bovec pred tremi leti obrodila sadove in se zdaj obeta še en velik dogodek prihodnjega leta:
»Dokumentarni film bo velika promocija tako za Bovec kot tudi za celotno Slovenijo, še posebno na ameriškem trgu. Občina Bovec v celoti podpira projekt, prihodnje leto pa bomo s premierno upodobitvijo filma pripravili izvrsten dogodek. Chrisu se iskreno zahvaljujem, da se je odločil za izvedbo svetovne premiere v Bovcu, verjamem pa, da ga je k temu navedlo tudi zaupanje do našega pristopa pri organizaciji velikih dogodkov. Skupaj z našim Javnim zavodom Turizem Dolina Soče bomo storili vse, da bo Bovec v svetu zapisan tudi kot odličen organizator tudi tovrstnih dogodkov. Že zdaj pa se veselim vseh obiskovalcev iz ZDA, še posebej potomcev udeležencev tekme na Mangartu oziroma potomcev pripadnikov 10. gorske divizije, seveda pa za organizacijo dogodkov pričakujemo tudi sodelovanje ameriške ambasade v Sloveniji, kot že leta 2011 ob organizaciji spominske tekme,« je na novinarski konferenci povedal Valter Mlekuž.
Film je bil prvotno načrtovan v dolžini med 45 minut in eno uro, raziskovanje pa je Chrisu odpiralo nove zamisli in nove resnice, ki morajo biti obelodanjene. Zato bo film predvidoma trajal dobro uro, začel pa se bo s pripovedovanjem ameriškega vojaka, ki je bil leta 1945 na tekmi tudi prisoten.
Prihodnje leto bo torej Bovško ponovno vpeto v zelo pomembno svetovno zgodbo, že zdaj pa sta načrtovani vsaj dev aktivnosti. Točno na 75. obletnico tekme, 3. junija 2020, bo ob spominskih tablah pri strmini, kjer je bila leta 1945 izvedena tekma, najprej potekala spominska slovesnost. V pozno popoldanskem času bo odprtje razstave na temo 10. gorske divizije na Bovškem, pod večer pa bo organizirana okrogla miza s strokovno debato o takratnih dogodkih in pomenu ameriške vojske na tem območju. 23. junija v Bovcu pričakujemo veje število Američanov, ki so tako ali drugače povezani z 10. gorsko divizijo, zanje pa so že načrtovane aktivnosti, s katerimi jim bo predstavljena tako dolina Soče kot tudi samo mesto, kjer je bila izvedena smučarska tekma. 24. junija bo za vrhunec dogajanja poskrbela svetovna premiera dokumentarnega filma.
Zapisal in foto: MILAN ŠTULC