Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
V soboto, 26. 10., je bilo v Kalu-Koritnici slovesno odprtje zgornjih prostorov Ribiške hiše, ki bodo služili predvsem Krajevni skupnosti Kal-Koritnica, večnamenski prostor pa bo služil različnim namenom.
Odprtja so se udeležili župan Občine Bovec Valter Mlekuž, vodja LAS Doline Soče Greta Černilogar, predsednik Krajevne skupnostiKal-Koritnica Ivan Hoznar, krajani vasi Kal-Koritnica, občinski svetniki in svetnice, projektanta Ribiške hiše Lidija Manfreda in Simon Kutin Studia M iz Tolmina, predstavnika izvajalca Ginex International d.o.o. iz Nove Gorice direktor Primož Ule in vodja del Darko Šturm, nekoliko kasneje pa še direktor Zavoda za Ribištvo Slovenije gospod Rado Javornik.
Zbrane je najprej nagovorila skrbnica projekta za Občino Bovec mag. Cecilija Avsenik in predstavila začetne pristope za izgradnjo Ribiške hiše.
»Občina Bovec se je v letu 2018 skupaj s Krajevno skupnostjo Kal-Koritnica prijavila na razpis LAS Dolina Soče za koriščenje Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo s projektom BREKA1. Projekt je bil odobren lani jeseni s sklenitvijo pogodbe o sofinanciranju v skupni višini 200.000 EUR. Po izvedbi javnega naročila smo takoj na začetku letošnjega leta pristopili k izgradnji ter 1. fazo uspešno zaključili v mesecu avgustu. Septembra smo pridobili še uporabno dovoljenje za zgornje nadstropje, v nadaljevanju pa se seveda nameravamo prijaviti na isti sklad ponovno, tokrat za dokončanje spodnje etaže z interpretacijskim središčem – ribiško sobo, ureditvijo okolice ter tematsko potjo do Soče. Pred nami je zdaj objekt Ribiške hiše, razlog za današnjo otvoritveno slovesnost, že v uvodu pa se kot skrbnica projekta vsem vključenim iskreno zahvaljujem za konstruktivno sodelovanje.«
Nato je zbrane nagovoril županObčine Bovec Valter Mlekuž, ki je izrazil veselje, da je ta projekt tako lepo uspel, saj si ga pred leti nihče ni mogel predstavljati v taki obliki:
»Še kako dobro se spomnim sestanka s krajani, ko smo se pred petimi leti sestali v stari mlekarni, ki je že vidno propadala in se dogovarjali, kaj bi lahko z njo naredili. Obljubil sem veliko, a priznam, da nisem bil prepričan, kako bomo izvedli vse investicije, ki sem jih krajanom takrat obljubil. Obljubil sem, da bomo v to vas veliko vložili, ker je bila predolgo zapostavljena. Tako smo tu uredili oziroma na novo zgradili celotno komunalno infrastrukturo s čistilno napravo, preplastitvijo vseh poti v vasi in zdaj to Ribiško hišo. Ko smo prišli z zamislijo na plan, so se nam mnogi smejali, čemu le naj služi ribiška hiša v Kalu-Koritnici. Možna je bila prijava na razpis Ribiškega sklada in nanj smo uspešno kandidirali, za kar se iskreno zahvaljujem tudi vodji LAS Dolina Soče Greti Černilogar. Velika je prav njena zasluga, da danes odpiramo ta objekt, zahvala pa tudi naši neutrudni Ceciliji Avsenik. Ta objekt je na pravem mestu, saj so bili domačini v preteklosti vendarle veliko odvisni od reke Soče, tudi od ribištva. Na ta objekt smo lahko ponosni vsi in upam, da ste ponosni in hvaležni predvsem domačini,« je poudaril župan Občine Bovec Valter Mlekuž in zaželel vsem veliko idej za uporabo zgornjih prostorov.
Vodja LAS Dolina Soče Greta Černilogar, ki je na Posoškem razvojnem centru zadolžena za pripravo strategije lokalnega razvoja, koordinacijo med ministrstvi in koristniki evropskih skladov v okviru CLLD programa, aktivnosti Lokalne akcijske skupine ter razpisne postopke Evropskega sklada za regionalni razvoj, Evropskega kmetijskega sklada ter Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo, je opisala večino njihovih aktivnosti in uspešnih projektov, ki so jih že izvedli in nekaterih, ki so še v izvajanju. Gretina ekipa skrbno bdi nad izvajanjem aktivnosti razvoja podeželja in ima velike zasluge za uspešnost tovrstnih projektov tudi na Bovškem:
»Lokalna akcijska skupina deluje na našem območju že iz preteklega programskega obdobja 2007-2013. Pokrivali smo območje sedmih občin, in sicer Bovec, Cerkno, Kanal ob Soči, Kobarid, Banjško in Trnovska planota (del Mestne občine Nova Gorica), Idrija ter Tolmin. Razpolagali smo z 2,4 MIO EUR in omogočili izvedbo 54 projektom na celotnem območju LAS. V začetku sedanjega programskega obdobja 2014-2023 smo na novo začrtali območje delovanja in sicer na območja občin Bovec, Kanal ob Soči, Kobarid in Tolmin. Novost je tudi v tem, da lahko poleg Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja črpamo sredstva tudi iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Evropski sklad za pomorstvo in ribištvo. Posoški razvojni center, vodilni partner LAS Dolina Soče je skupaj s ključnimi partnerji in lokalnim prebivalcem na območju pripravil Strategijo lokalnega razvoja, ki je osnova za začetek izvajanja projektnih predlogov. V tem programskem obdobju razpolagamo z 3,2 MIO EUR in smo do sedaj že omogočili izvedbo 26 projektom na celotnem območju LAS in tudi širše. Uspelo nam je izdelati celostno grafično podobo blagovne znamke Dolina Soče, katalog ponudnikov »Iz doline Soče«, pilotno revitalizirati 5ha kmetijskih površin, uvesti novo dobavno verigo suhomesnih izdelkov iz mesa drobnice, vzpostaviti info točko za razvoj turističnega vodništva v muzeju v Stergulčevi hiši, urediti vaški center v Breginju, urediti dve etapi v okviru pohodniške poti Julijske Alpe in seveda pridobiti nov objekt Ribiška hiša v Kalu- Koritnici. Izjemno veseli smo, da je naše območje prepoznalo dodatne možnosti razvoja na področju akvakulture saj je naša dolina Soče v ta namen pridobila 1,2 milijonaevrov sredstev iz Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo. Dobili smo še dodatna sredstva in to je jasen dokaz in spodbuda vsem nam, da se s pogumom, voljo in jasno vizijo dosežejo tudi včasih morda na prvi pogled nedosegljivi cilji.«
Zgornji tok reke Soče do čezsoškega mostu je v upravljanju Zavoda za ribištvo Slovenije, ki je pri načrtovanju projekta Ribiške hiše zatonudil strokovno pomoč pri skupnem snovanju vsebinskega koncepta objekta, zlasti interpretacijskega središča ribiške sobe v pritličju, ki bo predmet prijave v drugi fazi. Zavod za ribištvo je sodeloval tudi pri vsebinski zasnovi predstavitvenega filmčka, ki je nastal v okviru projektnih aktivnosti v domeni Krajevne skupnosti. Občina Bovec je Krajevni skupnosti Kal-Koritnica za sanacijo bivše mlekarnice ponudila dve opciji: sanacijo poškodovanega objekta v tedanjih obstoječih gabaritih ali pa novogradnjo z razširjeno vsebino ribištva. Možnost prijav na razpise Ribiškega sklada je v Posočju novost, Krajevna skupnost je to opcijo vzela za izziv in se nanjo pozitivno odzvala. V imenu krajanov je zbrane nagovoril predsednik Krajevne skupnosti Kal-Koritnica Ivan Hoznar:
»Stari objekt, mlekarnica, je dolga leta služil namenu, za katerega je bil zgrajen. Prostorsko pa ni bil primeren za potrebe krajevne skupnosti, saj večjih dogodkov v njem ni bilo možno organizirati. Bil je brez sanitarij in primernega ogrevanja. Načel ga je tudi zob časa in nekaj zadnjih potresov, tako da je bil objekt predviden za rušenje. Krajevna skupnost je imela v teh prostorih seje le občasno, pozimi smo se raje zatekli na toplo v bližnjo gostilno. Ideje o obnovi objekta so stare že več kot desetletje. Že prejšnji sveti krajevne skupnosti so si prizadevali za obnovo objekta, a takrat ni bilo posluha za nas. Ko je nastopil županski mandat Valter Mlekuž, smo stopili z njim v kontakt in mu predstavili naše želje glede obnove objekta. Očitno je bil trenutek pravi in pristopilo se je k snovanju in izgradnji novega objekta. Želja je bila, da se objektu doda še vsebina, ki bo prinesla dodano vrednost tako za krajevno skupnost kot za Občino. Pojavila se je ideja za izgradnjo ribiške hiše. Ribiška hiša je zasnovana tako, da bo v spodnji etaži predstavitveno središče, v zgornji etaži pa večnamenski prostor z majhno kuhinjo in sanitarijami. Projekt se izvaja v dveh fazah. Prva faza obsega izgradnjo zgornje etaže, druga pa dokončanje spodnje etaže, kjer bo interpretacijski (predstavitveni) prostor na temo ribištva na reki Soči. Uredila se bo tudi učno pot ob sami reki. Dokončanje celotnega objekta je predvideno za prihodnje leto in takrat naj bi objekt zaživel v celoti. Prostori, ki jih odpiramo danes v zgornji etaži, bodo služili za sestanke, volitve, občne zbore, druženje krajanov, razne delavnice in izobraževanja za ribiče in izdelavo umetnih muh, predavanja in predstavitve o reki in ribah, za multivizijo na temo ribištva, oddajo v najem, predavanja in delavnice na različne teme, razne razstave, izobraževanja, predstavitve in konference, kulinarične prireditve in pogostitve, sodelovanje in povezovanje z različnimi skupinami v občini in seveda še za razne druge dejavnosti , za katere bi bilo zanimanje. Veseli smo, da so se nam in vsem, ki so se v preteklosti kakorkoli zavzemali za boljše pogoje za kraj in krajane, uresničile sanje.Upam in verjamem, da bomo dobro izkoristili ponujeno in tako še bolj zaživeli kot skupnost,« je zaokrožil stališče krajevne skupnosti KS Kal-Koritnica njen predsednik Ivan Hoznar.
Najstarejši krajan Matija Mlekuž je predstavi zgodbo bivše mlekarne, nato pa je sledil prerez traku. ta čast je pripadla županu občine bovec Valterju Mlekužu in predsedniku KS Kal-Koritnica Ivanu Hoznarju.
Za dobro vzdušje je pred in po uradnem delu poskrbel harmonikar Andraž Vajngerl, ob pogostitvi pa so si udeleženci prvič ogledali tudi novonastali filmček.
Pripravil in foto: MILAN ŠTULC