Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Pri Občini Bovec že vse od pojava korona virusa v deželah Lombardija in Veneto (dežela Benečija) v sosednji Italiji, skrbno sledimo razvoju dogodkov v naši bližini. Župan Občine Bovec Valter Mlekuž je s svojimi sodelavci v stalnem kontaktu s pristojnimi službami na lokalni (Zdravstveni dom Tolmin in Občinski štab Civilne zaščite Občine Bovec) in nacionalni ravni (Nacionalni inštitut za javno zdravje). Vseskozi smo v stiku tudi z župani sosednjih italijanskih Občin, doslej pa v njihovi regiji Furlaniji Julijski krajini (FJK), niso zaznali okužbe s koronavirusom. Prav tako so v tej regiji sprejeli odlok s strogimi pravili in omejitvami.
Župan Občine Bovec Valter Mlekuž se je 25. 2. 2020 udeležil posveta v Ajdovščini, kjer so župani severnoprimorske regije s tem v zvezi pozvali pristojne nacionalne institucije, da jim na lokalni raveni, torej občinam, posredujejo nujne informacije, ki jih bodo lahko po svojih kanalih naprej posredovali svojim občanom. V.d. direktorja Splošne bolnišnice Franca Derganca mag. Radivoj Nardin je povedal, da pozorno spremljajo celotno dogajanje in imajo pripravljene ukrepe v primeru pojava okužbe s koronavirusom v Sloveniji. Strokovni direktor Zdravstvenega doma Tolmin Gaudencio Lucas Triep, dr. med., pa je povedal, da je pri njih za posredovanje informacij v ta namen odprta telefonska številka 05 388 11 20 . Informacije so dostopne tudi prek spletne povezave Zdravstvenega doma Tolmin. Najbolj aktualne informacije v zvezi s koronavirusom v Sloveniji lahko najdete na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Poveljnik OŠ CZ Bovec Edi Melinc pa se je udeležil posveta poveljnikov OŠ CZ severnoprimorske regije v Novi Gorici. S strani vodje Območne enota Nova Gorica NIJZ za nalezljive bolezni, dr. Mariom Fafangelom, ki je tudi član regijskega štaba CZ za Severno primorsko, je poveljnike podrobno seznanil s trenutno situacijo.
Glavno sporočilo z obeh srečanj je, da je panika neutemeljena, strokovne službe pa morajo biti pripravljene tudi na morebitni pojav koronavirusa v Sloveniji.
Tako sporočilo je na četrtkovi seji Občinskega sveta Občine Bovec podal tudi strokovni direktor ZD Tolmin Gaudencio Lucas Triep, dr. med, ko je napovedal, da se bo tolminski Zdravstveni dom med 16 vstopnimi točkami za testiranje na okužbo s koronavirusom.
Z Ministrstva za zdravje prihajajo še vedno spodbudne novice, da do tega trenutka (29. 2. 2020, ob 12.00), v Sloveniji še ni zabeležen nobenprimer okužbe s koronavirusom, kljub temu pa seveda nadaljujejo s preventivnimi ukrepi in pripravljenostjo. Med priprave strokovnih služb na morebitni pojav koronavirusa tudi v Sloveniji spada tudi petkovo (28. 2. 2020) srečanje z vodstvi zdravstvenih domov in nato še s predstavniki Skupnosti občin Slovenije, Združenja občin Slovenije in Združenja mestnih občin Slovenije v Ljubljani. Po srečanju so izdali sporočilo, da bodo po državi vzpostavili 16 »vstopnih točk« oziroma začasnih ambulant zaobravnavo morebitnih primerov okuženih ali obolelih. Ena od njih bo torej tudi v Tolminu, kjer je Zdravstveni dom že začel priprave na postavitev prostorov. Zdravstveni delavci imajo tudi konkretna in poenotena navodila po vsej Sloveniji, kako ukrepati v primeru pojava koronavirusa tudi v naši državi.
Državna sekretarkaprim. Simona Repar Bornšek je pojasnila, da so natančno dorekli, kakšna naj bi bila potpotencialno okuženega bolnika:
»Najprej naj pokliče po telefonusvojega osebnega zdravnika,ta mu bo svetoval, ali je sum upravičen, pri tem se bo posvetoval z lokalnim epidemiologom,šele nato bodo bolnika napotili na odvzem brisa v eno od omenjenih 16 točk.«
Sklenili so, da je smiselno, da bris vzame zdravnik,ki bo nato bolnika tudi pregledal, saj se tako v zaščitno opremo ne bo treba oblačiti šemedicinski sestri. Trenutno tudi ne predvidevajo, da bi patronažne sestre brise odvzemale na domu, saj nepokretni bolnik na domu ne more dobiti virusa, če mu ga ne prinese nekdo, ki lahko hodi.»V takih primerih bo treba najprej ugotoviti pojav virusa pri pokretni osebi,” je poudarila državnasekretarka.
Glede na navodila ministrstva so senemudoma odzvali tudi pri Zdravstvenem domu v Tolminu in se lotili priprave vstopne točke. Ob osrednji zgradbi ZD Tolmin bodo postavili kontejner za skladiščenje opreme in šotor, ki pa bosta svojemu namenu služila šele, ko bodo prejeli navodilo, da vstopne točke lahko začnejo delovati.
»Za zdaj gre namreč šele za prvi korak v vrsti preventivnih ukrepov. Glede na informacijo, ki smo jo prejeli, naj bi začasno ambulanto odprli prihodnji teden, vendar konkretna navodila še čakamo. Dotlej je naša prva skrb, da uredimo celotno logistiko in postavimo začasni objekt ter šotor, ki ju opremimo s potrebnimi materiali. Dokler vse ne bo opremljeno, kot je treba, bomo v primeru morebitne okužbe posameznike pošiljali na odvzem brisa v Ljubljano, kjer je ta čas edino pristojno središče za takšen ukrep. Seveda pa upamo, da primerov okužbe niti ne bo. Odločitev, da vzpostavimo enoto zunaj prostorov Zdravstvenega doma, jelogična, saj je vedno treba ločiti obolele ali okužene z virusom od drugih posameznikov.
Vse občane Občine Bovec in prebivalce Posočja naprošam, naj v primeru pojava virusa v našihk rajih upoštevajo navodila, ki jih je izdal Zdravstveni dom Tolmin. Če se posameznikom pojavijo simptomi okužbe dihal, kašelj, rdeče oči, naj ne prihajajo naravnost v nobenega od zdravstvenih domov, marveč naj najprej po telefonu pokličejo osebnega ali dežurnega zdravnika, ki bo presodil, kako ravnati dalje. Če bi namreč res šlo za okužbo in bi takšen posameznik prišel v čakalnico, bomo morali vsi v karanteno, tudi zdravstveno osebje,« poudarja strokovni direktor ZD Tolmin Gaudencio Lucas Triep, dr. med..
Dodatne informacije:
Informacije o novem koronavirusu so zbrane na portalu državne uprave GOV.SI na na naslednji povezavi.
Informacije za potnike so na voljo tudi na spletnem mestu Ministrstva za zunanje zadeve RS na naslednji povezavi.
Za dodatne informacije, navodila in pojasnila, se lahko posvetujete z epidemiologom NIJZ na telefonski številki 031 646 617 vsak dan med 9.00 in 17.00 uro.
Pri preprečevanju okužbe z virusom SARS-CoV-2 je priporočljivo upoštevati in izvajati naslednje preventivne ukrepe:
– izogibamo se telesnim stikom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni,
– ne dotikamo se oči, nosu in ust,
– v primeru, da zbolimo ostanemo doma,
– upoštevamo pravila higiene kašlja,
– redno si umivamo roke z milom in vodo,
– v primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke. Vsebnost alkohola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60 %. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi. Sredstva za čiščenje in razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože,
– glede na trenutno epidemiološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna,
– v času povečanega pojavljanja okužb dihal se izogibamo zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi. Poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov.
Vir: NIJZ https://www.nijz.si/sl/preprecevanje-okuzbe-z-virusom-sars-cov-2019
ZAVEDAMO SE, DA VELIKO STAREJŠIH LJUDI NIMA DOSTOPA DO INTERNETNIH STRANI OZIROMA ZNANJA, DA BI NA TEM MESTU SPREMLJALI OBVESTILA, ZATO NAPROŠAMO VSE, DA SVOJE STARŠE IN STARE STARŠE OBVEŠČATE O NOVOSTIH V ZVEZI S KORONAVIRUSOM IN SPREJETIMI UKREPI ZA PREPREČEVANJE POJAVA KORONAVIRUSA PRI NAS.
V TEM TRENUTKU V OBČINI BOVEC NISMO SPREJELI POSEBNIH UKREPOV ALI OMEJITEV, SAJ V SLOVENIJI ŠE NISO ZAZNALI OKUŽBE S KORONAIRUSOM. O VSEH MOREBITNIH NADALJNIH UKREPIH BOMO OBČANE OBVEŠČALI TUDI NA TEJ SPLETNI STRANI.
Pripravila: MILAN ŠTULC IN EDI MELINC