Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
V mali dvorani Kulturnega doma Bovec je včeraj, 4. 3. 2020, potekalo srečanje predstavnikov gospodarstva severnoprimorske regije in župani Občin Bovec, Kobarid, Tolmin, Kanal ob Soči, Brda, Cerkno in Idrija, Valterjem Mlekužem, Markom Matajurcem, Urošem Brežanom, Tino Gerbec, Francem Mužičem, Gašperjem Uršičem in Tomažem Venceljem.
Najprej je zbrane pozdravila predsednica Severno Primorske gospodarske zbornice mag. Nevenka Volk Rožič, ki je dejala, da je zbornica reprezentativni sogovornik in predstavljajo interese velikih, srednjih malih in mikro podjetji:
»Poudariti želim, da nismo samo zbornica velikih podjetji, temveč vseh predstavnikov gospodarskih in reprezentativnih subjektov. Primarna naloga je skrb, da poslovni subjekti delujejo v poslovnem okolju, ki spodbuja njihov razvoj in rast, na drugi strani pa imamo seveda lokalne skupnosti, ki lahko pomembno vplivajo na to, da so poslovna okolja znotraj njihovih meja taka, da gospodarstvo stimulirajo k razvoju.«
Prav v ta namen so pripravili tudi to srečanje v Bovcu, kjer so dali županom priložnost, da predstavijo svoje načrte in ukrepe, ki jih načrtujejo v aktualnem mandatu v smeri izboljšanja poslovnega okolja.
»Dajemo pa tudi predstavnikom gospodarstva možnost, da predstavijo njihova pričakovanja in probleme, s katerimi se soočajo. Kar nekaj je namreč idej, ki presegajo meje posamezne občine, zato je prav, da o takih primerih namenimo nekaj besed tudi o tem. Na Severno Primorski gospodarski zbornici smo prepričani, da lahko z dobrim sodelovanjem med lokalnimi skupnostmi in gospodarskimi subjekti pomembno prispevamo k razvoju celotne regije. Zbornica želi biti pomemben partner,« je še povedala mag. Nevenka Volk Rožič.
V uvodu je župan Občine Bovec Valter Mlekuž izrazil veselje, da se je Severno Primorska gospodarska zbornica zopet odločila pripraviti to srečanje v Bovcu. Predstavil je stanje gospodarstva na Bovškem, pri čemer je izpostavil dejstvo, da sta v občini Bovec dve veliki in zelo uspešni podjetji, Mahle Bovec in TKK Srpenica, nekaj srednje velikih in veliko manjših poslovnih subjektov, zelo pomemben del pa predstavlja turistično gospodarstvo.
»Če smo imeli v preteklosti težave z delovnimi mesti, imamo danes težave s pridobivanjem dovolj velikega števila ustreznega kadra. Če izpostavim najprej turizem, se lahko pohvalimo s podatki, da je bila lani povprečna rast v Sloveniji med 3 in 4 odstotki, v dolini Soče pa 12 odstotna. Seveda ne smemo ostati pri tem in je treba delati naprej. Sodelovanje med občinami Bovec, Kobarid in Tolmin je dobro, zadnje čase tudi z županjo Občine Kanal ob Soči.«
Sedem županov je predstavilo gospodarske razmere v posamezni Občini in gospodarske družbe, in smernice, ki so pomembne za posamezno občino. Prav vsi pa so se strinjali, da je država preveč centralizirana in zbirokratizirana, da se na potrebe gospodarstva odziva prepočasi, še posebej, ko govorimo o odročnejših občinah, kakršne so občine, katerih župani so sedeli za tokratnim omizjem. Izpostavili so predvsem nesprejemljive cestne povezave s centralno Slovenijo in drugo infrastrukturo, potrebno za razvoj gospodarstva.
Prisluhnili pa so tudi potrebam v prostoru in predstavili konkretne ukrepe, ki jih izvajajo v posamezni občini za uspešen razvoj in rast gospodarstva.
Kot so po zaključku zapisali na spletni strani Severno Primorske gospodarske zbornice, so se vsi prisotni strinjali, da bi se morali večkrat usesti za skupno mizo in prisluhniti potrebam in pobudam, predvsem pa v prihodnje igrati bolj povezovalno vlogo pri nekaterih regijskih projektih. Kar nekaj izzivov je namreč skupnih, pri reševanju le teh pa bi lahko sodelovali tudi z domačo gospodarsko zbornico, ki ima povezovalno in svetovalno vlogo.
»Med največjimi izzivi so župani omenili infrastrukturo, ki vključuje izgradnjo in izboljšanje prometnic, 4. razvojno os, cestne povezave po Soški dolini. Drugi večji problem pa so kadri, saj se vseskozi poraja vprašanje, kako zagotavljati dovolj velik bazen kvalitetnih kadrov za gospodarstvo in javne institucije, kar je predpogoj za napredek. Na področju stanovanjske gradnje se ni naredilo veliko in to je ena od smeri, v katero je treba narediti odločnejše korake.
Kot je povedala direktorica mag. Nevenka Volk Rožič, je srečanje potrditev, da je tovrstna izmenjava mnenj potrebna, kar dokazuje tudi velik interes na strani gospodarstva in strani lokalnih skupnosti. Problemi so. Tudi skupni, ki bi jih lahko skupaj reševali. Če smo povezani, lahko dosežemo več in hitreje. Na upravnem odboru bodo še enkrat osvežili izpostavljeno problematiko in dorekli akcijski načrt, kako naprej in v katerih primerih lahko zbornica prevzame aktivnejšo vlogo. Gospodarstveniki so se strinjali, da je prav pri infrastrukturi treba narediti korak naprej. Skrbi jih tudi pomanjkanje tehničnih poklicev, zato bi bilo nujno nadgraditi promocijo le teh. Pomembne so iniciative, ki presegajo eno občino in delujejo širše v okolju. Priložnosti za izboljšavo zagotovo so. S skupnim glasom lahko naredimo več, podjetja imajo lokalne težave, župani pa nam lahko pomagajo pri ustvarjanju pogojev, da te težave hitreje rešujemo. Prisotni so izrazili željo, da bi bilo tovrstnih srečanj in povezovanja v bodoče več, saj le povezani lahko ustvarimo dobre pogoje za uspešen razvoj in rast gospodarstva v regiji.«
Pripravil in foto: MILAN ŠTULC