Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Danes je minister za zdravje Tomaž Gantar obiskal bovško zdravstveno postajo in se sestal z županom Občine Bovec Valterjem Mlekužem. Pred ZP so ministra ob županu pričakali še direktorica Katarina Barbara Ostan in Jožica Kavs, iz službe Občine Bovec za družbene dejavnosti.
Srečanja z ministrom so se udeležili še Gaudencio Lucas Triep, direktor Zdravstvenega doma Tolmin, Marko Simnjanovski, vodja osnovne zdravstvene službe Zdravstvenega doma Tolmin in Branko Modrijančič, vodja službe nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Tolmin.
Minister se je pogovarjal tudi z obema zdravnikoma dveh bovških ambulant Bojanom Rustjo dr.med. in Zdravkom Kravanjo dr.med., ki sta ministra podrobno seznanila z vsemi težavami, s katerimi se soočajo. Ministru sta med drugim potožila, da so zaradi specifike območja, oddaljenosti od zdravstvenih ustanov, dolgega odzivnega časa reševalnih vozil od izvoza do prihoda do bolnika ali poškodovanca ob nesrečah, občani Bovškega v neenakovrednem položaju v primerjavi z ostalimi državljani Slovenije.
Minister Tomaž Gantar se je še pred obiskom v Bovcu pomudil v Zdravstvenem domu Tolmin, ki bo v naslednjem letu za nemoteno delovanje vozila nujne medicinske pomoči v okviru Zdravstvene postaje Bovec prejel dodaten program. Obenem sta predvidena vzpostavitev turistične ambulante in triažnega satelitskega centra na Bovškem.
Tomaž Gantar, minister za zdravje, je pohvalil primer dobre prakse:
»V zadnjem času je zdravstvo, posebno primarno zdravstvo, postavljeno pred nove izzive, ki so pokazali njegove najbolj ranljive dele, to so kadri. V Zdravstvenem domu Tolmin ste se izredno dobro organizirali in pacientom omogočate nemoteno obravnavo, tudi v specialističnih ambulantah. Sodelovanje vseh deležnikov je v času med in po epidemiji obrodilo sadove. Na tem mestu bi rad pohvalil tudi župane občin ustanoviteljic ZD, ki prepoznavajo in razumejo težave svojih občanov ter stremijo k iskanju rešitev. «
Po ogledu zdravstvene postaje se je v KD Bovec pogovarjal še z Valterjem Mlekužem, županom občine Bovec, ki je izpostavil pomen zagotavljanja zdravstvenih storitev tako za prebivalce občine kot za turiste, ki obiščejo Bovško. Še posebej je izpostavil, da je Občina Bovec po velikosti teritorija četrta največja občina v Sloveniji.
Minister za zdravje Tomaž Gantar je ob tem povedal:
»Iskanje ustreznih rešitev mora biti v korist vseh uporabnikov zdravstvenih storitev Zdravstvenega doma Tolmin. Prepričani smo, da bo dodaten program omogočil izvajanje del začrtanih aktivnosti ustanoviteljev zdravstvenega doma. Za območje, s tako velikim številom prebivalcev in je geografsko razgibano, predstavlja zagotavljanje nujne medicinske pomoči predvsem v odročnejših predelih ključnega pomena.«
Sledila je izjava za medije, udeležili pa so se je številni novinarji. Novinarjem je minister Gantar povedal, da vidi rešitve za prej omenjene težave, še posebej pa ga veseli, da so na tem območju dobre ekipe in je sodelovanje med njimi izvrstno:
»Po drugi strani pa gre za specifično in zelo veliko območje, kjer je to tudi potrebno. V aneksu 1 smo za zdaj sprejeli aneks za nujno reševalno vozilo (NRV) z ekipo za 3 poletne mesece, z novim dogovorom pa bomo skušali to razširiti na vse leto, saj so okoliščine take, da je to nujno potrebno. Poleg tega pa je treba dodati vzpostavitev turistične ambulante in triažnega satelitskega centra na Bovškem. Prvi korak je narejen, ne sme pa to biti zadnji. Vse to se bo začelo uresničevati s prihodnjim poletjem. Financirano bo iz sredstev Zavoda za zdravstveno zavarovanje.«
Seveda je vse na ramenih odlično usposobljenih ekip, ki jim je njihovo delo več kot le to, gre za pripadnost območju in njenim prebivalcem:
»Jaz sem ta občutek pripadnosti vseh ekip tako v Bovcu kot v ZD Tolmin, sploh glede na to, da se dela tudi v prostorsko omejenih razmerah, zato bo treba tudi na to temo doreči možnosti pomoči pri investicijah, seveda v sodelovanju tudi z Občinami. To je zahtevno vprašanje in bomo morali tudi iz proračuna zagotoviti nekaj dodatnih sredstev, je pa res te razmere treba izboljšati. Glede kadra pa je to težava na ravni celotne države, predvsem zaradi majhnega zanimanja po specializaciji za družinske zdravnike. Tudi pri zagotavljanju zadostnega števila medicinskih sester imamo problem. Mi smo bili pred kratkim tudi s katedro za družinsko medicino, ki je predlagala nekatere kratkoročne in dolgoročne ukrepe, predvsem da bi povečali zanimanje,« je novinarjem povedal minister Gantar.
Župan Občine Bovec Valter Mlekuž je prepričan, da je bil danes narejen velik korak v pravo smer:
»Glavno je, da minister seznanjen in razume, s kakšnimi težavami se ukvarjamo na našem območju. Iz prve roke je izvedel tudi, v kako nerodnem položaju sta tako zdravnika, še bolj pa pacienti, ko morata zaradi nesreče zapustiti ambulanto, pacienti pa ostanejo v čakalnici. Res sem vesel, da je prišlo do tega srečanja in verjamem, da bo minister vse načrtovano tudi izpeljal.«
In to res niso samo pobožne želje, saj za zagotavljanje vsega načrtovanega tudi Branko Modrijančič, vodja službe, nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Tolmin, ne vidi nepremagljivih ovir:
»Primarno smo se dogovorili, da bi bilo reševalno vozilo 24 ur in 365 dni skupaj z ekipo v Bovcu. To pa pomeni diplomiran zdravstveni delavec in tehnik reševalec, zdravnik pa ne. Ta kader lahko zagotovimo. Imamo tudi odprte razpise za nove zdravnike, imamo tudi nekaj mladih zdravnikov, ki pravkar zaključujejo specializacijo, tako da mislimo tudi za naprej.«
Zapisal in foto: MILAN ŠTULC