Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Slovenska olimpijska bakla za Tokio bo letos startala iz Bovca. Na prvem organizacijskem sestanku so se včeraj v sejni sobi Občine Bovec sestali nosilci aktivnosti za ta edinstveni dogodek. Občina Bovec je namreč med prvimi pristopila k projektu in bo skupaj z vidnimi športniki Bovškega poskrbela za organizacijo nepozabnega dogodka in edinstvene promocije Bovškega, kjer bo Olimpijska bakla »premagala« prve kilometre po zemlji, zraku in vodi.
Za udeležbo na poletnih olimpijskih in paralimpijskih iger v Tokiu so na Olimpijskem komiteju Slovenije (OKS) predstavili projekt Slovenska olimpijska bakla. Ta se bo 3. maja iz Bovca podala na pot po vseh 212 slovenskih občinah. V 81 dneh jo bo nosilo več kot pet tisoč ljubiteljev športa. Bakla bo pot končala na dan odprtja iger, 23. julija 2021, in sicer v kraju, kjer so jo zasnovali, torej na Ravnah na Koroškem.
Rojstvo bakle je načrtovano za jutri, četrtek, 22. aprila, v jeklarni SIJ Metal na Ravnah na Koroškem.
»Z baklo želimo širiti vrednote olimpizma, sporočila solidarnosti, upanja in jeklene volje. Želimo tudi pokazati, da sta rekreativni in vrhunski šport med seboj tesno povezana. Hkrati pa želimo baklo na podlagi predlogov lokalnih skupnosti ponesti v nekatere skrite kotičke Slovenije, tako da upamo, da se bo bakla spustila na dno Slovenskega morja, da bo skočila s padalom, se peljala v rally vozilu in na splavu, zašla v kraško jamo in še kam. Pričakujemo, da bo baklo v tem času po naši deželi nosilo več kot 5.000 tekačev, ki bodo pretekli poljubno razdaljo. Zavedamo se, da bo projekt v teh časih uspešen le, če se bodo vsi deležniki temeljito držali navodil in priporočil odgovornih glede situacije z epidemijo covida-19.,« so zapisali pri Olimpijskem komiteju Slovenije.
Na včerajšnjem sestanku v Bovcu je bil postavljen okvirni scenarij poti Olimpijske bakle za Tokio, vsekakor pa bo ta raznolika. Ker je želja predstaviti vse glavne športne dejavnosti na Bovškem, bodo baklo tekači prinesli z Vršiča do Bovca, nato se bo povzpela na najvišje in edino čezmejno povezano visokogorsko smučišče v Sloveniji, smučišče Kanin-Sella Nevea, izpod Prestreljenika jo bosta smučarja prinesla do C postaje krožnokabinske žičnice oziroma do vzletišča za jadralna padala, kjer jo bosta prevzela padalca in z njo v tandemu priletela na Letališče Bovec. Pot bo od tam nadaljevala s kolesarji do reke Soče pri Čezsoči in nato odplula s kajaki do Loga Čezsoškega, kjer jo bodo ponovno prevzeli tekači in z njo tekli do Kobarida. Tam bodo Olimpijsko baklo za Tokio prevzeli predstavniki Občine Kobarid.
»To je za našo Občino velika čast in na nek način nagrada za naše športnike, ki so v slovenskem prostoru prepoznavni na skoraj vseh športnih področjih. Na Bovškem znamo vedno pripraviti vrhunske dogodke, zato ne dvomim, da bo tudi tokrat tako. Roko nad dogajanjem drži podžupan Občine Bovec Vasja Vitez, kateremu sem z veseljem zaupal to nalogo, zato je to še dodatna garancija, da bomo skupaj s športniki z Bovškega izvedli uspešno, častno, razgibano in atraktivno pot Slovenske olimpijske bakle za Tokio z močno sporočilnostjo. Ob tem pa bo to, glede na to, da bomo o celotnem dogajanju pripravili tudi video spot, tudi pomembna promocija naše občine in športne tradicije na Bovškem« je po sestanku povedal župan Občine Bovec Valter Mlekuž.
3. maja se bo Slovenska olimpijska bakla za Tokio z bovškega trga iz Bovca podala na pot po vseh 212 slovenskih občinah in jo bo v 81 dneh nosilo več kot pet tisoč ljubiteljev športa. Podrobneje o samem poteku dogajanja na Bovškem bomo javnost obveščali tudi na tej spletni strani in na KATV, v nadaljevanju pa lahko preberete več o projektu in nekatere izjave gostov ob predstavitvi projekta ter si ogledate tudi video spot o nastajanju Slovenske olimpijske bakle za Tokio.
Bogdan Gabrovec, predsednik OKS-ZŠZ: »Priprave naših športnikov na OI v Tokiu potekajo intenzivno, naša želja je, da se na igre uvrsti čim več panog oziroma naših tekmovalcev. In kot nekakšno spremstvo je Slovenska bakla res pravi projekt, z veliko željo, da olimpijski duh ponesemo v vse delčke naše Slovenije. Na OKS smo že imeli podobne projekte, vendar v precej manjšem obsegu, to pa je res obsežen projekt, za katerega sem prepričan, da bo tudi zelo uspešen in odmeven.«
Mag. Janez Sodržnik, prvi podpredsednik OKS-ZŠZ in koordinator regijskih pisarn: »S projektom smo se začeli ukvarjati že več kot leto in pol nazaj, seveda z mislimi na igre 2020. S partnerji smo nato prišli do izvedbe, ki se mi zdi naravnost fantastična. Odzivi so zelo pozitivni iz več razlogov. Prvič, ker je olimpijski duh že sam po sebi nekaj posebnega, drugič zato, ker projekt povezuje vrhunski šport in šport za vse, kar je naše osnovno poslanstvo. Pa tudi zato, ker se občine povezujejo med seboj. Izvedbe teka z baklo na terenu bodo različne, od občinskih meja ali znotraj občin, v vsakem primeru je odziv res nad pričakovanji. Z izjemo dveh županov so se skrajno pozitivno odzvali v vseh kotičkih Slovenije. Pandemija nam gre zdaj celo na roko, saj so ljudje željni dogodkov, povezovanja in druženja. Morda gre za prelomnico glede spremljanja športa na splošno v Sloveniji. Vabim vse, da se nam pridružijo pri nošenju bakle, projekt bomo zanesljivo izpeljali, in ker sem nepoboljšljiv optimist, verjamem tudi, da kmalu z dovoljenimi dogodki na terenu.«
Urška Žolnir Jugovar, zlata olimpijka in ambasadorka Slovenske bakle: »Veselim se, da bom v prihajajočih tednih spoznala marsikateri skriti kotiček Slovenije. Ponosna sem, da sem ambasadorka te bakle, in seveda bom prisotna na nekaterih lokacijah. Pozivam vse, da se nam pridružijo, če ne drugače, pa vsaj virtualno. Saj skupaj zmoremo in skupaj rastemo!«
Sara Wagner, Skupina SIJ: »Veliko napora smo vložili, da se priklonimo 400-letnici izdelave jekla na Ravnah, saj je leta 1620 fužinar in rudar Melhior Puc na Ravne prenesel koncesijo za dve talilni peči, s katerim se je začela naša jeklarska pot. Da naš jubilej lahko združimo s projektom Slovenska bakla, je za nas tudi velika čast. Povezava med jeklom in športom je res velika, podobno velja za to plamenico. Jeklo v njej je reciklirano, izdelano po načelih krožnega gospodarstva. Jeklo je simbol trdnosti in trajnosti, bukov les je simbol modrosti in samozavesti in tudi to je sporočilo za vse, ki bodo ponosno držali in tekli s to baklo po Sloveniji.«
Kensuke Cučija, Toyota Adria: »Vse bi rad povabil k spremljanju olimpijskih iger v mojem Tokiu. Pri Toyoti delimo misijo veličastnega športnega duha, da lahko vsi sodelujejo na olimpijskih igrah, da se nikogar ne izključuje. Naj šport pokaže pravi duh z obilo motivacije in inspiracije. ‘Vse je mogoče’ je tudi naš slogan, in v tej smeri tudi spodbujamo ljudi. Aktivno smo se vključili v projekt Slovenska bakla, kamor smo še posebej povabili naše paralimpijce, ki so za Toyoto pomemben del olimpijskega gibanja. Tudi zato sem ponosen, da bo baklo po Sloveniji poneslo tudi veliko sedanjih in nekdanjih športnikov paralimpijcev.«
Med nekaj tisoč nosilci bakle, katerih koordinatorji bodo predstavniki vseh slovenskih občin, bodo poleg partnerjev in zaposlenih Skupine SIJ ter gibalno oviranih športnikov pod okriljem Toyote tudi zaposleni in komitenti banke SKB, generalnega sponzorja OKS-ZŠZ.
Vse v zvezi s projektom Slovenska bakla najdete na spletni strani bakla.olympic.si, torej na strani, ki bo ves čas aktivno spremljala pot bakle, kjer bodo dnevno objavljene novice, nagovori, zanimivosti in fotografije z vseh koncev Slovenije in kjer boste tudi vi, predstavniki medijev, našli vse potrebno za spremljanje tega veličastnega projekta. V primeru dodatnih vprašanj pa se vselej lahko obrnete na press@olympic.si.
Slovenska bakla za olimpijske igre Tokio 2020 je izdelana iz recikliranega jekla Skupine SIJ –Slovenske industrije jekla, v kombinaciji z lesom. Z baklo se Skupina SIJ priklanja uspešni jeklarski industriji z več kot 400-letno zgodovino in tradicijo, ki se prenaša iz roda v rod in oblikuje življenje številnih generacij Korošcev, hkrati pa je tudi priklon vsem športnikom, ki bodo barve Slovenije zastopali na olimpijskih igrah v daljnem Tokiu, bolj oddaljenem kot katere koli olimpijske igre doslej. Luč sveta bo ugledala v četrtek, 22. aprila, do takrat pa z Vami delimo eksluzivni video o slovenskem nastanku enega najbolj prepoznavnih olimpijskih simbolov.
Slovenska bakla za OI Tokio 2020 iz recikliranega jekla Skupine SIJ – YouTube.
Pripravil in foto: MILAN ŠTULC in OKS