Trg golobarskih žrtev 8
5230 Bovec
Ob prazniku Sv. Barbare, ki goduje 4. decembra in je zaščitnica rudarjev, organizatorji v Rabelj vedno povabijo tudi sosednje Občine iz Slovenije in Avstrije. Letos sta Občino Bovec zastopala župan Valter Mlekuž in Milan Štulc, zadolžen za mednarodno sodelovanje.
Najprej so se vsi poklonili spominu padlim avstrijskim vojakom v prvi svetovni vojni, ki so pokopani v skupni grobnici na pokopališču v Rablju. Spregovorila jsta avstrijski polkovnik Oberst Hardt Stremayr in Msgr.dr. Emanuel Longin, nato pa so sledili nagovori županov Občin Trbiž, Podklošter in Bovec Renza Zanetteja, Reinharda Antolitscha in Valterja Mlekuža.
Renzo Zanette je v svojem nagovoru poudaril, kako pomembno je ohranjanje spomina na grozote prve svetovne vojne, iz katere pa se, žal nismo veliko naučili:
»Današnja komemoracija nam pomaga, da se spomnimo na osebe, ki so dale življenja za svojo domovino. Obuja spomin na tiste, ki so trpeli, na padle na fronti, pa tudi na družine, žene in otroke vojakov, ki so padli v vojni. Daje nam tudi priložnost, da se za trenutek zaustavimo ob mislih na vojno, ki je vedno nepravična, boleča, nečloveška, vedno zmotna, a tudi preprečljiva. To je razmislek, ki mora spodbuditi v nas gnus do vojn in nam krepiti voljo po ohranjanju miru. Spoštovanje do drugih in demokracija sta popolni smernici, da te vrednote vnesemo v naše vsakodnevno življenje,« je poudaril Zanette.
Reinhard Antolitsch je izpostavil dejstvo, da je še posebno pomembno sodelovanje med oblastmi in ljudmi, ki živimo ob tromeji:
»To sodelovanje med nami moramo ohraniti in krepiti, tudi na način, da izpostavimo pomembnost teh srečanj.«
Valter Mlekuž je v čustvenem nagovoru spomnil na grozote vojne, ki se bije nedaleč od nas in poudaril, da to v tem stoletju razvoja in blaginje preprosto ne more biti dopustno:
»Srečanja na pokopališčih so vedno boleča, ob obeležjih žrtvam in padlim v vojnah, kot je tudi to na Rabeljskem pokopališču, pa nas vedno prežema tudi zavest o nesmiselnosti in krutosti vsake vojne. Naj gre danes tudi s tega mesta jasno sporočilo: dovolj imamo vojn, dovolj spopadov, dovolj prelivanja krvi mladih fantov in deklet, dovolj trpljenja civilnega prebivalstva! Za kaj se sploh bijejo tako nesmiselne vojne? Na svetu je dovolj kruha in vode za vse ljudi, le pravično, z dogovori in v miru ju je treba razdeliti!«
Po komemoraciji na rabeljskem pokopališču so se vsi udeležili tradicionalne svete maše v kapeli v rabeljskem rudniku, darovane za vse rudarje, ki so delali v tem rudniku. Številni rudarji so bili z Bovškega, zato ima ta tradicionalna maša tudi za Bovčane še poseben pomen. Žal so v rudniku številni pustili tudi svoja življenja. Sveto mašo je daroval trbiški župnik Don Alan Iacoponi.
Po sveti maši so v treh jezikih po tradiciji prebrali tudi rudarsko molitev k sveti Barbari. V slovenščini jo je, kot že vrsto let doslej, prebral Igor Černuta iz Loga pod Mangartom.
Po maši v rudniku so k spomeniku rabeljskim rudarjem položili spominski venec. Spominu nanje so se poklonili podpredsednik Deželnega sveta FJK Stefano Mazzolini, trbiški župan Renzo Zanette, župan Podkloštra Reinhard Antolitsch in župan Občine Bovec Valter Mlekuž.ki je v nadaljevanju poudaril odlično sodelovanje z Občino Bovec in se zahvalil delegaciji Občine Bovec za vsakoletno udeležbo pri tem dogodku.
V večnamenski dvorani ob jašku, po katerem so se nekoč v globine spuščali rabeljski rudarji, je nato potekalo prijetno druženje.
Zapisal in foto: MILAN ŠTULC