Letos mineva 75 let od ustanovitve Organizacije združenih narodov. Ustanovitvena listina je začela veljati 24. oktobra 1945. Ministrstvo za zunanje zadeve je občine pozvalo, da 24. oktobra, na dan OZN, v večernih urah eno od znamenitih stavb osvetlimo v modri barvi. Občina Bovec se je odločila za osvetlitev Stergulčeve hiše v centru Bovca.

Na ta dan leta 1945 je v veljavo stopila Ustanovna listina OZN, v kateri so opredeljeni cilji in načela svetovne organizacije. OZN je bil ustanovljen z namenom, da se prepreči ponovitev grozot  druge svetovne vojne. V 75 letih obstoja je pomembno prispeval k varovanju mednarodnega miru in varnosti, mirnemu reševanju sporov, mednarodnemu sodelovanju, spoštovanju človekovih pravic in mednarodnega prava.

Za Slovenijo je delovanje v OZN velikega pomena in se je skozi vsa leta članstva krepilo. Tudi v prihodnje bo Slovenija posebno pozornost namenila Agendi 2030 za trajnostni razvoj in globalnim izzivom, človekovim pravicam, vladavini prava in tranzicijskemu pravosodju, mednarodnemu miru in varnosti, boju proti terorizmu in preprečevanju konfliktov. Prav tako bo Slovenija še naprej dejavna na področju preventivne diplomacije, še posebej v okviru mediacije in koncepta “odgovornost zaščititi” (R2P).

Slovenija sodeluje tudi v globalni kampanji OZN »Obarvajmo svet modro« (Turn the World UN Blue), Občina Bovec pa se kampanji z veseljem pridružuje. Na svoji spletni strani so zapisali:

»Združeni narodi (ZN) obeležujejo svojo 75. obletnico v težkih časih, ki jih zapleta svetovna zdravstvena kriza ter nastajajoča gospodarska in družbena kriza. Izjemne razmere v vsej zgodovini organizacije. Se bomo iz tega izvili z močnejšo voljo in boljšimi orodji za skupno sodelovanje? Ali bo morda še bolj raslo nezaupanje in enostranski ukrepi? Leto 2020 mora biti tisto, ko smo se združili in razpravljali o naših prednostnih nalogah kot ena družina ter o načinih, kako bolj učinkovito sodelovati pri odpravljanju trenutnih in nastajajočih groženj. Mi smo začeli največjo svetovno razpravo o tem, kako lahko skupaj gradimo boljšo prihodnost.«

V letošnjem sporočilu je Generalni sekretar ZN  Antonio Guterres zapisal:

»Dragi prijatelji, 75. obletnica Združenih narodov pada sredi svetovne pandemije. Naše ustanovno poslanstvo je bolj kritično kot kadarkoli prej. Spodbujati človekovo dostojanstvo. Zaščititi človekove pravice. Spoštovati mednarodno pravo in rešiti človeštvo pred vojnami. Ko je prišla pandemija, sem pozval h globalnemu premirju. V današnjem svetu imamo enega skupnega sovražnika: COVID-19. Zdaj je čas za okrepljeno prizadevanje za mir, da bi dosegli globalno premirje. Ura teče. Prav tako se moramo sporazumeti s svojim planetom. Izredne podnebne razmere ogrožajo življenje samo. Mobilizirati moramo ves svet, da dosežemo ogljično nevtralnost – neto nič emisij toplogrednih plinov do leta 2050. Vse večje število držav in podjetij se je že zavezalo, da bodo ta cilj dosegli. Po vsem svetu moramo storiti več za odpravo človeškega trpljenja zaradi revščine, neenakosti, lakote in sovraštva – ter se boriti proti diskriminaciji na podlagi rase, vere, spola ali katere koli druge okoliščine. V mesecih pandemije se je grozljivo povečalo nasilje nad ženskami in dekleti. Nadgrajevati moramo napredek. Trenutno poteka izjemno globalno sodelovanje za varno in cenovno dostopno COVID-19 cepivo za vse. Cilji trajnostnega razvoja nam dajejo navdihujoč načrt za boljše okrevanje. Soočamo se z ogromnimi izzivi. Z globalno solidarnostjo in sodelovanjem jih lahko premagamo. Za to gre pri Združenih narodih. Ob tej obletnici ljudi po vsem svetu prosim, da se združijo. Združeni narodi niso samo z vami

Združeni narodi pripadajo vam in ste vi: “mi ljudje”. Skupaj dajmo podpirati trajne vrednote Ustanovne listine Združenih narodov. Nadgrajujmo svoj napredek skozi desetletja. Uresničimo svojo skupno vizijo boljšega sveta za vse.«

Pripravil: MILAN ŠTULC

Foto: LOGO OZN OB 75-LETNICI