Sinoči je bila v veliki dvorani Ite Rine Kulturnega doma Bovec okrogla miza in predstavitev zbornika Američani na Mangartu 1945, izjemno dobro pripravljeni povzetki referatov, objavljenih v Zborniku, pa so pričarali izvrsten zgodovinski večer.

Vse je potekalo v skladu s priporočili NIJZ, 50 udeležencev pa je najprej nagovoril župan Občine Bovec Valter Mlekuž:

»Glede na aktualno situacijo v povezavi z novim koronavirusom v Sloveniji je seveda temu primerno prilagojena tudi ta predstavitev, sicer bi bila ta dvorana zagotovo polna. Iskreno se zahvaljujem vsem, ki se udeležujete tega pomembnega dogodka, vsem referentom in tistim, ki ste sodelovali pri pripravi in izdaji Zbornika pa iskreno čestitam. Sam se ga prejel takoj, ko je bil natisnjen, in moram reči, da sem ga takoj tudi prebral. Veliko zanimivih zapisov je v njem, ki jih doslej nismo poznali na tako podroben način. Zahvala pa gre tudi mojemu predhodniku, Danijelu Krivcu, ki je začel z obujanjem spomina na tiste dogodke v letu 1945 na Bovškem in je podprl zamisel o obuditvi dogodkov s prvo spominsko slovesnostjo, ki je bila izpeljana 2011. Zahvala tudi takratnemu podžupanu Davorju Gašperčiču. Jaz pa z veseljem nadaljujem začeto delo, verjamem pa, da tudi to ni zadnji dogodek v zvezi s tekmo pod Mangartom. Zagotovo bomo izpeljali še vse načrtovane aktivnosti, upam pa, da že prihodnje leto.«

Zaradi neodložljivih obveznosti se minister za obrambo RS mag. Matej Tonin in veleposlanica ZDA v Sloveniji, njena ekscelenca Lynda C. Blanchard dogodka nista mogla udeležiti, zato pa sta pripravila video pozdrav, kar je naredilo večer še bolj poseben.

Minister za obrambo RS mag. Matej Tonin:

»Veleslalomska tekma pod Mangartom, ki jo je ameriška 10. Gorska divizija izvedla 3. Junija 1945, je dokazala, da je šport tisti, ki združuje narode in ljudi ter je glasnik miru. Tekma, ki je skoraj utonila v pozabo, je danes, po veliki zaslugi upokojenega brigadirja Janeza Kavarja iz Združenja vojaških gornikov Slovenije, postala nov temelj za krepitev prijateljskih odnosov med Republiko Slovenijo in Združenimi državami Amerike. Tudi Slovenska vojska je tesno prežeta z vojaškim gorništvom in športom. Poleg 132 gorskega polka in večnacionalnega Centra odločnosti za gorsko bojevanje, imamo športno enoto Slovenske vojske. Dodatno pa zaposlujemo tudi vrhunske športnike, ki glas Slovenije širijo z vrhunskimi uvrstitvami na najvišjih svetovnih tekmovanjih. Slovenija se je pridružila državam, ki športu in športnim dosežkom priznavajo pomen tudi z državnim praznikom. Letos smo tako prvič praznovali dan slovenskega športa. Zbornik Američani na Mangartu 1945 povezuje vojaško gorništvo in šport, povezuje dva naroda. Povezuje ljudi in ohranja spomin na neustrašne pripadnike 10. Gorske divizije. To so bili najboljši predvojni ameriški alpski smučarji, udeleženci edinstvene slalomske tekme ob koncu druge svetovne vojne. Vsem avtorjem Zbornika Američani na Mangartu 1945 čestitam za odlično delo in za predstavljen Zbornik. Srečno in ostanite zdravi!«

Veleposlanica ZDA v Sloveniji, njena ekscelenca Lynda C. Blanchard:

»Dober večer in prosim, sprejmite moje opravičilo, da se vam nocoj nisem mogla pridružiti v čudovitem Bovcu na, v to sem prepričana, zelo zanimivi razpravi.

Verjemite mi, da ni kraja, kjer bi raje bila, in da zame ni pomembnejše teme, kot je naša skupna slovensko-ameriška dediščina, še posebej pa to posebno poglavje v zgodovini – naše sodelovanje med drugo svetovno vojno in prisotnost ameriške vojske na Mangartu ob koncu vojne v Evropi. Ko sem junija pod veličastnim vrhom te ikonične gore s številnimi izmed vas praznovala 75. obletnico Velike tekme na Mangartu, sem se zahvalila kolegom z ministrstva za obrambo in Slovenske vojske, še posebej pa članom skupnosti doline Soče, da ohranjajo živ spomin na ta zgodovinski dogodek, zato da bo lahko služil kot nenehen opomnik, kako se je naš trden odnos krepil še desetletja kasneje. Vojaki, ki so se znašli tu pozno spomladi leta 1945, si verjetno niso mogli predstavljati, da bo Slovenija postala neodvisna država, članica najmočnejšega vojaškega zavezništva na svetu in tesna partnerica ZDA na področju obrambe, ki bo spodbujala varnost ter blaginjo po svetu. Ponosni bi bili na prijateljstvo, ki smo ga zgradili, in na zbornik, ki je bil izdan v čast njihovemu edinstvenemu prispevku k temu cilju. Zato se še enkrat iskreno zahvaljujem Občini Bovec in Združenju vojaških gornikov Slovenije, da so pripravili nocojšnji dogodek. Veselim se novic o razpravi na okrogli mizi in svojega izvoda zbornika ter upam, da se bomo prihodnje poletje lahko v živo zbrali pod vrhom Mangarta z razširjeno družino 10. gorske divizije, pripadniki Nacionalne garde Kolorada in vsemi vami, da bomo obeležili 76. obletnico Velike tekme. Hvala lepa!«

Pozdravne besede je vsem zbranim namenil še predsednik Združenja vojaških gornikov Slovenije Slavko Delalut, ki se je iskreno zavalil vsem referentom in vsem, ki so kakorkoli pripomogli k nastajanju in izdaji Zbornika.

»Zbornik, ki je pred nami, je že deseta edicija našega združenja. Ta Zbornik zajema dogodke izpred 75 let, z njim pa smo želeli doseči to, da v pisni obliki obudimo ta zgodovinski spomin. Ne samo za nas, ki te dogodke bolje poznamo, pač pa tudi za naše zanamce, ki jih bodo ti zapisi zanesljivo zanimali. S tem pa bo spomin nanje ostal živ še naslednja desetletja.«

Delalut je tudi povezoval Okroglo mizo, referenti pa so v strnjeni obliki predstavili svoje zapise v Zborniku. Začel je Janez Kavar, kateremu gredo vse zasluge, da je do odkritja tekme na Mangartu sploh prišlo, v Zborniku pa predstavlja Ameriško 10. gorsko divizijo in tekmo pod Mangartom 1945. Sledila je predstavitev Karle Kofol, in sicer širšega dogajanja v Posočju z naslovom Gornje Posočje v času Zavezniške uprave, Aleš Guček je predstavil Smučarsko zgodovinski vidik in pomen tekme pod Mangartom, dr. Herman Berčič je predstavil Športni vidik smučarske tekme pod Mangartom, pk. Boštjan Blaznik Bojevanje v gorah-izkušnje iz preteklosti oblikujejo prihodnost, ker se mag. Nataše Dolenc, avtorice referata Sodelovanje Republike Slovenije in Združenih držav Amerike na obrambnem in vojaškem področju, zaradi neodložljivih obveznosti ni mogla udeležiti predstavitve, pa je ta vidik predstavil Bojan Pipenbaher z Direktorata za obrambno politiko (DOP) pri Ministrstvu za obrambo RS.

Ob koncu predstavitev je zbrane pozdravil še odgovorni urednik Zbornika, Matija Perko.

 

Zapisal in foto: MILAN ŠTULC