Vrhunec praznovanja ob prazniku Občine Bovec je vsako leto slavnostna seja OS Bovec, ko se Občina s priznanji zahvali najzaslužnejšim v preteklem letu. Letos je dogajanje v veliki dvorani Ite Rine v Kulturnem domu Bovec stkal v celoto član Gledališke skupine Bovec Jernej Cuder.

Še pred začetkom slavnostne seje je župan Občine Bovec sprejel delegaciji iz pobratenih Občin Prijedor in Čento, prvič pa se je v njegovi pisarni v družbi podžupana Vasje Viteza srečal tudi z novo županjo Občine Rezija Anno Micelli in njenima sodelavkama. Vsi so se udeležili tudi slavnostne seje. V prvi vrsti so kot gosti sedeli še poslanec v DZ RS Danijel Krivec, župan Občine Kobarid Marko Matajurc in podžupanja Občine Tolmin Maša Klavora.

Večer se je začel s slovensko himno v izvedbi Nike Kodrič, kulturni program pa so spletli še člani Folklorne skupine BC in bovški harmonikarji.  Prireditev je povezovala Damjana Peternelj, ki je najprej na oder povabila župana Občine Bovec Valterja Mlekuža:

»Ta večer je posebna priložnost, da nagradimo tiste, ki so za našo občino naredili nekaj več, ki so za te kraj dali del sebe,« so bile prve županove besede. Dotaknil se je tudi sodelovanja z novoizvoljenim Občinskim svetom. Zahvalil se je tudi Milošu Domevščku za izdelavo lesenih skulptur v dveh krožiščih.

»Res je, kar nam nekateri celo očitajo, da je letos naša občina precej razkopana, toda mi smo na to ponosni. Vse, kar se naredi, se naredi za blaginjo občanov in pomeni lepšo prihodnost za našo občino,« je poudaril in naštel nekaj pomembnejših investicij. »Vesel in ponosen sem, da sem lahko župan take Občine, zahvaljujem pa se tudi za visoko zaupanje, ki sem ga bil deležen ob zadnjih volitvah. Verjemite pa, da je včasih tudi težko, ampak to dolino imam zares rad in preveč ljubim ta kraj, da bi mi ne bilo v čast še naprej voditi to Občino. Seveda pa se zahvaljujem vsem, ki mi pri tem nudijo podporo, mi svetujejo in mi pomagajo, pri tem pa se moram še posebej zahvaliti mojemu velikemu prijatelju Danijelu Krivcu. Zahvala gre tudi vsem bivšim in sedanjim občinskim svetnikom ter seveda podžupanoma Vasji Vitezu in Miru Bozji. Vemo, da so pred nami pomembne investicije, ki jim bomo kos le skupaj, zato je pomembno, da si zaupamo,« je še dodal Mlekuž.

Sledila je podelitev naziva Častni občan Občine Bovec, plakete Občine Bovec, dveh priznanj in denarne nagrade.

ČASTNI OBČAN OBČINE BOVEC:

Robert Trampuž, roj. 11. 1. 1950 v Bovcu, je tako na Bovškem kot tudi širše že od mladih nog deloval v korist skupnosti in večji del svojega življenja posvetil razvoju predvsem kulturnega in športnega utripa na Bovškem in v regiji. Osnovno šolo je zaključil v Bovcu, nato je šolanje nadaljeval na Pedagoški gimnaziji v Tolminu. Leta 1968 se je vpisal na Pedagoško akademijo v Ljubljani – smer likovna umetnost in zgodovina, ampak je zaradi družinskih razlogov po treh semestrih zapustil študij in se začasno zaposlil kot delavec v tovarni Iskra Bovec. V tovarni je ostal 40 let, in sicer najprej kot delavec, kasneje kot načrtovalec in nazadnje kot vodja splošne in kadrovske službe. Leta 1996 je po odstopu prvega župana Robert Trampuž zmagal na volitvah in bil izvoljen za župana Občine Bovec. Vložil je veliko truda, da je Občina Bovec zaživela kot mlada lokalna samouprava, prav v njegovem mandatu pa je leta 1998 Bovško prizadel katastrofalen potres. Robert Trampuž se je kot župan in človek odlično izkazal tudi v tako težkih razmerah in veliko pripomogel k temu, da je Bovec in Bovško urbanistično ponovno zasijalo v najlepši luči. Kar tri mandate je bil član Občinskega sveta, dva mandata podžupan. Skupaj s sodelavci je izvedel več pomembnih projektov, med katerimi izstopajo Kulturni dom Bovec, nova Knjižnica Bovec, sanacija Trdnjave Kluže, izgradnja novega Centra zaščite in reševanja in še bi lahko naštevali. Na področju športa je bil dejaven pri organizaciji različnih dogodkov in tekmovanj na evropski ravni. Na področju kulture je dal samega sebe, tako kot organizator kot tudi kot scenarist, režiser in povezovalec številnih, tudi čezmejnih pomembnih kulturnih prireditev. Več let je bil predsednik Kulturnega društva Golobar Bovec. Zanj je še posebej pomembno delo na humanitarnem področju, saj so pri njegovem delu in življenju vedno v osrednji vlogi ljudje in to je tisto, kar mu prinaša veselje, zadovoljstvo in bogatejše življenje. Dolga leta je bil tudi član Lions kluba Soča Kobarid, ki povezuje člane tudi iz občine Bovec.Njegova je zasluga, da se je Občina Bovec pobratila z Občino Prijedor. Prvič ji je obiskal leta 2004 preko Društva Slovencev ”Lipa” iz Prijedora. Sodelovanje na kulturnem področju je začel prav on, kasneje ga je razširil še na športno sodelovanje in nazadnje še na sodelovanje obeh občinskih uprav in županov, kar je pripeljalo do pobratenja. Zato mu je skupščina mesta Prijedor podelila naziv častnega meščana Mesta Prijedor.Na Bovškem je Robert Trampuž nepogrešljiv na skorajda vseh področjih, kot ambasador pa bistveno pripomore k boljši prepoznavnosti Bovškega v Sloveniji in tujini. Če bi želeli omeniti vse njegove projekte in aktivnosti, bi jih zagotovo veliko izpustili. Kljub vsemu pa je treba izpostaviti vsaj njegov velik prispevek pri organizaciji Bovec maratona, organizacijo vsakoletnih prireditev ob prazniku Občine Bovec in večletno sodelovanje pri številnih drugih dogodkih Tekaškega društva Bovec, Kulturnega društva Golobar Bovec in Občine Bovec.Robert Trampuž je neumoren prostovoljec, zato mu Bovško zares dolguje veliko.

PLAKETA OBČINE BOVEC:

Miloš Domevšček je v preteklosti močno vplival na prepoznavnost Bovca s tem, da je bila njegova pobuda in realizacija društva 13-13, skozi katerega predstavljajo zgodovino prve svetovne vojne. Skozi številne delavne akcije so obnovili zgodovinske postojanke, bunkerje in uredili muzej na prostem. Aktiven je tudi na področju likovne umetnosti, pri čemer je sodeloval na številnih razstavah, v zadnjem času pa se je posvetil izdelovanju prepoznavnih skulptur iz lesa, ki pomagajo soustvarjati prepoznavnost bovške občine. Po liku gozdarja v vasi Soča je izdelal še gamsa in orla za obe novi krožišči na bovški Obvoznici.

PRIZNANJE OBČINE BOVEC:

Aleksander Saša Ostan je profesor, arhitekt, urbanist, arhitekturni pisec, prejemnik mednarodnih in nacionalnih strokovnih nagrad in priznanj za projekte v urbanizmu in arhitekturi, predvsem pa  ljubitelj Bovškega, kamor redno prihaja in kjer je pustil sledi svojega dela. Poleg arhitekturnih delavnic, je med drugim projektiral in izvedel cerkvico dobrega pastirja pod Šijo, si zamislil in izvedel spominsko  obeležje bovškim beguncem in umrlim v 1. svetovni vojni in na našem področju zasnoval še več drugih arhitekturnih rešitev.

Vlado Lipovec je kot profesor zgodovine in geografije poučeval na bovški osnovni šoli. Učenci in sodelavci se ga spominjajo kot vestnega, prijetnega in spoštljivega predavatelja. Je soustanovitelj in aktiven član društva Dreizehn-Dreizehn, aktiven tudi na področju restavratorskih aktivnosti, pisanja knjig in člankov na temo prve svetovne vojne. Vse to je del njega in njegove aktivnosti v poklon zgodovini in dobrobit današnji družbi.

DENARNA NAGRADA OBČINE BVEC:

Nagrado so letos namenili Čebelarskemu društvu Bovec.Brez čebel ni življenja, zato je skrb zanje globalnega pomena. Tega se zavedajo tudi člani Čebelarskega društva Bovec. Pred desetimi leti so stopili skupaj in ustvarili uspešno zgodbo. Ne le, da so v tem času dosegli zavidljive rezultate na državnih in mednarodnih tekmovanjih ter osvojili naziv za državnega prvaka za cvetlični med, dejavni so tudi za skupno družbeno dobro: udeležujejo se številnih okoljevarstvenih akcij, skrbijo za čisto okolje, poučujejo mlade, organizirajo delavnice in izlete in razvijajo čebelarstvo na Bovškem.

Večer se je zaključil z razvitjem prapora Čebelarskega društva Bovec, ki je posebno v zadnjem letu doseglo izjemne rezultate. Čast razvitja prapora jepripadla županu Občine Bovec Valterju Mlekužu, ki je nato prapor predal praporščaku. S tem svečanim dejanjem se je zaključil uradni del prireditve, prijetno druženje s pogostitvijo pa se je nadaljevala v preddverju in mali dvorani Kulturnega doma Bovec.

Zapisal in foto: MILAN ŠTULC